Κορυφή από νωρίς οι «πιγκουίνοι»

Κερδίζοντας με 4-2 τους Φλόριντα Πάνθερς, οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς έφθασαν σε χρόνο ρεκόρ τους επτά βαθμούς.

Πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Pascal Dupuis πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα και άνοιξε το σκορ. Στα μέσα της δεύτερης, ο Matt Cooke διαμόρφωσε το 2-0 και ο Marcel Goc μείωσε για τους «πάνθηρες». Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα και πέντε πριν το τέλος του δεύτερου εικοσαλέπτου, ο Richard Park διαμόρφωσε το 3-1, με την ομάδα του να έχει αριθμητικό μειονέκτημα στο ρινκ.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν πάλι με τον Tomas Fleishmann, αλλά ο James Neal επανέφερε την διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας στο έβδομο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Ο Marc-Andre Fleury σταμάτησε όλες τις υπόλοιπες προσπάθειες των φιλοξενούμενων και συμπλήρωσε 32 αποκρούσεις στο ματς.

Έτσι, οι «πιγκουίνοι» έφθασαν στους επτά βαθμούς σε τέσσερα ματς, ενώ οι Πάνθερς έμειναν στους δύο σε τρία.