«Καθάρισε» το Ρέθυμνο ο Πανιώνιος!

Στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 Ανδρών προκρίθηκε ο Πανιώνιος που επικράτησε του Ρεθύμνου στο κλειστό της οδού Αρτάκης με 74-67 και έκανε το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Η ομάδα της Κρήτης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι με τον Ντιόντε Κρίστμας να είναι πραγματικά ασταμάτητος και να κάνει ότι θέλει στον επιθετικό τομέα. Ο Αμερικανός έβρισκε πολύ εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι κάτι που δεν μπορούσε να κάνει ο Πανιώνιος

με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 24-12. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να υποπέσει σε πολλά λάθη. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν και τον Άλεξ Στίβενσον, ο οποίος τραυματίστηκε σε μία φάση στο γόνατο, ενώ οι παίκτες του Στέγιου Κουφού κατάφεραν να κρατήσουν μία καλή διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου, καθώς το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 35-26 υπέρ του ΑΓΟΡ.

Ο Πανιώνιος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και προσπάθησε να παίξει πιεστική άμυνα απέναντι στην ομάδα της Κρήτης, έχοντας τα αποτελέσματα που ήθελε. Πέρα από τη μείωση της διαφορά, η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ, καθώς η ομάδα της Κρήτης δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-48, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως ο Πανιώνιος βρέθηκε και στο +10 (54-44). Ο Ντιόντε Κρίστμας προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει και πάλι τη διαφορά για την ομάδα του, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παίξουν εξαιρετική άμυνα πάνω του με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 74-67 και την πρόκριση τους «4» των πλέι οφ της Α1 Ανδρών

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-35, 54-48, 74-67.