Επιπλέον βαθμό στα πέναλτι οι «διάβολοι»

Οι Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς κατέβαλαν την αντίσταση των Νάσβιλ Πρέντατορς στα πέναλτι έπειτα από ένα ισόπαλο 2-2 μεταξύ των ομάδων στην κανονική διάρκεια και στην πεντάλεπτη παράταση.

Μάλιστα, με δύο γκολ σε διάστημα 1.5 λεπτού, τα «αρπακτικά» προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο. Τα γκολ των Colin Wilson και Jerred Smithson, όμως, δεν στάθηκαν αρκετά για τους γηπεδούχους.

Οι «διάβολοι» αντέδρασαν με δύο δικά τους γκολ στο τρίτο εικοσάλεπτο και «χάλασαν» την τέλεια βραδιά του Pekka Rinne. O προαναφερόμενος γκολκίπερ σταμάτησε 39 προσπάθειες των φιλοξενούμενων, αλλά ήταν ανήμπορος στα πέναλτι κόντρα σε Ilya Kovalchuk και Zach Parise. Από την στιγμή που οι Cal O’ Reilly και Matt Halischuk αστόχησαν ο επιπλέον βαθμός κατέληξε στους Ντέβιλς.

Με αυτόν «ανέβηκαν» στους έξι βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια. Από την άλλη, οι Πρέντατορς περιοριστήκαν στους πέντε σε ισάριθμα ματς.