«Ελαμψαν» τα ξίφη της Φλώρινας

Ο Όμιλος Ξιφασκίας Φλώρινας ήταν ο πρωταγωνιστής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων/Νεανίδων στο ξίφος μονομαχίας στο ΟΑΚΑ.

Οι Φλωρινιώτες πήραν 6 από τα 10 μετάλλια στο ξίφος μονομαχίας. Στα ατομικά νεανίδων προπονήτρια τριών αθλητριών που πήραν μετάλλια είναι η ολυμπιονίκης Γιάννα Χρήστου. Η Γεωργία Αθανασίου (ΟΞΙΦ) νίκησε 15/8 στον τελικό τη Σταυρούλα Κοκκινίδου (ΟΞΙΦ) ενώ την Τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Φρειδερίκη Καλυβιάνου (ΟΞΙΦ) και Άννα Παναγιωτακοπούλου (Οδυσσέας Χαλανδρίου). Στο ομαδικό των νεανίδων

ο ΟΞΙΦ (Καλυβιάνου, Αθανασίου, Κοκκινίδου, Κωνσταντίνου) νίκησε στον τελικό 45/29 του Χολαργού (3η θέση Μακεδ. Λέσχη).

Ο ΟΞΙΦ πρώτευσε και στους Έφηβους (Σταυρίδης, Τσώκας Ν., Ζαχαρόπουλος, Ηλιάδης Κ.) καθώς νίκησε στον τελικό 45/26 το Αθλ. Κολλέγιο Ν. Ηρακλείου (3η θέση ο Οδυσσέας Χαλανδρίου). Στα ατομικά Εφήβων ο Κώστας Μέκρας επικρα΄τησε 15/8 στον τελικό του πρωταθλητή Ελλάδος 2011) Νίκου Τσώκα (ΟΞΙΦ) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.