Δεν ήθελαν άλλη ήττα οι Ρεντ Ουίνγκς

Επέστρεψαν στις επιτυχίες οι Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς κερδίζοντας με 5-2 τους Κολόμπους Μπλου Τζάκετς.

Μάλιστα, τα «κόκκινα φτερά», τα οποία αγωνίστηκαν χωρίς τον Nicklas Lindstrom, έμειναν πίσω με 2-1 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Εντός δευτερολέπτων, όμως, ο Niklas Kronwall ισοφάρισε σε 2-2 και ακολούθησαν τρία ακόμα γκολ των φιλοξενουμένων.

Το αμυντικό λάθος

στο 2-1 του Derek MacKenzie, όταν οι Ρεντ Ουίνγκς είχαν παίκτη παραπάνω στο ρινκ, αφύπνισε την ομάδα του Ντιτρόιτ. Πέρα από τον Krnowall, ο Henrik Zetterberg, με το νικητήριο τέρμα, Jan Mursak και Valtteri Filppula βρήκαν δίχτυα στην τρίτη περίοδο.

Νωρίτερα, στο 4:08 του αγώνα, ο Johna Franzen άρπαξε ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ υπέρ των πρωτοπόρων της Central, αλλά ο Rick Nash ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1. Έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο 20λεπτο.

Πλέον οι Ρεντ Ουίνγκς έχουν 87 βαθμούς και επανήλθαν στην δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL. Από την άλλη, οι Μπλου Τζάκετς έμειναν στους 43 βαθμούς.