Ασταμάτητος ο Ντουέιν Ουέιντ και πρόκριση για Μαϊάμι Χιτ

Ξεπέρασαν νωθρό ξεκίνημα και οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν με 105-93 των Ιντιάνα Πέισερς, για να προκριθούν στους τελικούς της Ανατολής με 4-2 νίκες.

Παρά τον τραυματισμό του στο προηγούμενο ματς, ο Ντάνι Γκρέιντζερ ξεκίνησε βασικός και συνέβαλε με 4/4 σουτ στο συνολικό 63% του πρώτου 12λεπτου. Από το δεύτερο, όμως, οι Χιτ αντέδρασαν και ισορρόπησαν την κατάσταση με μπροστάρη τον Ντουέιν Ουέιντ, ενώ στο τέλος του τρίτου 12λεπτου ξέφυγαν και πήραν την πρόκριση.

Συγκεκριμένα οι εκπρόσωποι του Μαϊάμι πέτυχαν τους εννέα τελευταίους πόντους της τρίτης

περιόδου και διαμόρφωσαν το 79-69, ύστερα από προγενέστερες συνεχόμενες αλλαγές στο προβάδισμα. Πάντως ο «φλας» στους 32 πόντους που είχε, αλλά έφτασε στους 41 με 17/25 σουτ, κατά τη διάρκεια του τελευταίου 12λεπτου. Επίσης, ο Μάριο Τσάλμερς πέτυχε δέκα πόντους στην καταλυτική, όπως αποδείχθηκε, τρίτη περίοδο.