ΒΟΛΕΪ Μεγάλο διπλό για τον Παφιακό

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κέρδισε 3-2 σετ την Ανόρθωση

Νικητής του ντέρμπι της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών στην πετοσφαίριση ήταν ο Παφιακός, που σε ένα συγκλονιστικό αγώνα με δραματική εξέλιξη κέρδισε μέσα στο «Θεμιστόκλειο» Αθλητικό Κέντρο την Ανόρθωση με 2-3 σετ.

Στο τάι-μπρέικ οι δυο ομάδες έκτιζαν μικρά σερί. Ο Παφιακός πήρε

προβάδισμα τριών πόντων 3-6, και 6-8 όταν οι δυο ομάδες άλλαξαν γήπεδο. Η Ανόρθωσις κατάφερε όμως με σερί 3-0 να προηγηθεί 9-8. Το ντέρμπι συνεχίστηκε αφού οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 14-14 και η νίκη άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Παφιακό τελικά να κερδίζει με 15-17 και τον αγώνα με 2-3 σετ.
Ανόρθωσις-Παφιακός 2-3 (28-26, 27-29,20-25,25-20,15-17)

Η Αναγέννηση Δερύνειας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με τη λήξη του πρώτου γύρου, αφού κέρδισε στο γήπεδό της τον ουραγό Καποδίστριας Εθνικό Λατσιών με 3-0, και έφθασε στους πέντε βαθμούς. Ο Καποδίστριας Εθνικός Λατσιών γι' άλλο ένα ματς πάλεψαν, αλλά έχασαν από έναν ανώτερο αντίπαλο.

* Η ώρα έναρξης του αγώνα Ομόνοια-Νέα Σαλαμίνα, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (8/12), καθορίστηκε από την ΚΟΠΕ, κατόπιν υπόδειξης της Αστυνομίας, για τις 21:00 αντί στις 20:00, όπως αρχικά ήταν καθορισμένος.