«Στραβοπάτησε» ξανά η Ατλέτικο Μαδρίτης

Αν και έπαιζε με παίκτη περισσότερο απέναντι στην Εσπανιόλ από το 28ο λεπτό, η Ατλέτικο Μαδρίτης έσωσε στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στους Καταλανούς.

• Αύριο τα σπουδαία για την ΑΕΚ - Μαθαίνει αντίπαλο!

• Το σκέφτεται για Κύπρο ο ΠΑΟΚ!

Είναι μία περίοδος που τίποτα δεν πάει καλά ούτε στην Ατλέτικο Μαδρίτης, ούτε στον «Τσόλο» Σιμεόνε. Εκτός Ευρώπης με τον πιο ακραίο τρόπο,

εκτός διεκδίκησης τίτλου (ήδη στο -10 από την κορυφή) και με πρόβλημα να καθαρίσει ακόμα και δικά της παιχνίδια.

Η αναμέτρηση με την Εσπανιόλ απλοποιήθηκε μετά την απευθείας αποβολή στο 28ο λεπτό του Καμπρέρα, όμως οι ροχιμπλάνκος αντί να επωφεληθούν από αυτό το «δώρο» τα θαλάσσωσαν εκ νέου.

Η Ατλέτικο είχε περισσότερες φάσεις στο 11 εναντίον 11, παρά με αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ στο 62ο λεπτό ήρθε η απόλυτη ψυχρολουσία.

Από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Χοσέλου έστρωσε με κεφαλιά την μπάλα στον Σέρχι Νταρντέρ, ο οποίος έκανε το 0-1.

Οι αποδοκιμασίες στο Μετροπολιτάνο, άρχισαν να πληθαίνουν με την λύση να δίνεται από έναν παίκτη που δεν πολυπιστεύει ο Σιμεόνε. Ο Ζοάο Φέλιξ με ωραίο μπάσιμο από τα αριστερά και σουτ από πολύ δύσκολη γωνία έκανε το 1-1 (78’), όμως οι ροχιμπλάνκος δεν κατάφεραν να βρουν γκολ νίκης, σε μία ακόμα απογοητευτική εμφάνιση που δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερη εσωστρέφεια στο εσωτερικό τους.