Στους "4" με τεσσάρα η Πορτογαλία (video)

Η Πορτογαλία έκανε υγιεινό περίπατο κόντρα στη Νέα Ζηλανδία (0-4), εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Confederations Cup.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης- αποκλεισμένοι Νεοζηλανδοί σημειώσατε 1: η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ήθελε τη νίκη για να κυνηγήσει την πρωτιά στον όμιλό της στο Confederations Cup και κόντρα στην αδύναμη Νεοζηλανδία, η οποία δεν είχε ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη

φάση, το έκανε δια ποδοσφαιρικού περιπάτου.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 33΄ από το σημείο του πέναλτι «έγραψε» το 0-1 κι εν συνεχεία έγραψε ιστορία, ο Μπερνάρντο Σίλβα τέσσερα λεπτά αργότερα με προβολή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2, ο Αντρέ Σίλβα στο 80΄ μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 0-3, για να έρθει ο Νάνι στο 91ο λεπτό να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας με πλασέ το τελικό 0-4.

Κάπως έτσι, οι Πορτογάλοι προκρίθηκαν στα ημιτελικά και στοχεύουν σε ακόμα ένα τρόπαιο, μετά το περσινό Euro.