Στην Τούμπα με…+8

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ατρόμητο με 2-1 και βλέπει πλέον τον ΠΑΟΚΟ Ολυμπιακός δεν άφησε αναξιοποίητη την ήττα του ΠΑΟΚ από τον ΟΦΗ και επικρατώντας με 2-1 του Ατρόμητου στο «Γ.Καραϊσκάκης» πάει στην Τούμπα με... αέρα 8 βαθμών από τον «δικέφαλο του Βορρά». Τα γκολ

των ερυθρόλευκων πέτυχαν οι Αφελάι (30΄) και Μήτρογλου (73΄), ενώ για τον Ατρόμητο σκόραρε ο Μαρσελίνιο (82΄).Ύστερα από ένα «αναγνωριστικό» πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» άρχιζαν να πιέζουν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ατρόμητου να χάνουν εύκολα την μπάλα. Ο Ολυμπιακός, παρόλο που είχε την κατοχή, δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή των φιλοξενουμένων που είχαν κλειστεί στην άμυνά τους.

Στο 30΄ όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ντομίνγκες, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, έκανε τη σέντρα και ο Αφελάι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ. Στο 39΄ ο Μήτρογλου μπήκε από δεξιά στην περιοχή των αντιπάλων, σούταρε δυνατά, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου ήταν σωστά τοποθετημένος και απέκρουσε. Χαρακτηριστικό του πρέσινγκ του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο είναι πως ο Ατρόμητος δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια.Στην επανάληψη ο Ντομίνγκες είχε μια καλή ευκαιρία στο 51΄, όταν το σουτ που επιχείρησε πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι του Ατρόμητου. Στο 73΄ οι Πειραιώτες κέρδισαν φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου ο Φορτούνης που ανέλαβε την εκτέλεση «πάτησε» την μπάλα για τον Μήτρογλου, που με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας των φιλοξενουμένων, κάνοντας έτσι το 2-0.Ο Ατρόμητος στο 82΄ κατάφερε να μειώσει, όταν ο Ούμπιδες με εξαιρετική κάθετη μπαλιά έβγαλε αμαρκάριστο τον Μαρσελίνιο μπροστά από τον Μέγερι, με τον Βραζιλιάνο να περνάει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.ΚΕΡΚΥΡΑ 0ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0Βαθμούς και εντυπώσεις σ' ένα μέτριο ματς μοιράστηκαν Κέρκυρα και Λεβαδειακός. Οι δύο ομάδες, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής για τη Σούπερ Λίγκα, αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, σε ένα ματς που είναι βέβαιο πως θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα... Ο ΑΟΚ με τον βαθμό της ισοπαλίας παρέμεινε στην 11η θέση, ενώ ο Λεβαδειακός «έπιασε» τον Πλατανιά στη 12η θέση, με τους Χανιώτες όμως να έχουν ένα ματς λιγότερο.ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 0Εξακολουθεί να «φλερτάρει» με τον Ευρώπη ο Παναιτωλικός. Με δύο τέρματα στο πρώτο 45λεπτο και ισάριθμα στο δεύτερο, η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε 4-0 του Εργοτέλη, στο πλαίσιο της 22ης ημέρας για τη Σούπερ Λίγκα και πλέον βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Φωτάκης (19'), Άλβες (42' και 93') και Κάπελ (64').ΞΑΝΘΗ 1ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1Σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας απέσπασε ο Πανιώνιος στα Πηγάδια από την Ξάνθη, με σκορ 1-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν στο 12' με το Μπακασέτα, αλλά δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Καπετάνος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.ΑΣΤΕΡΑΣ 1ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0Με γκολ του Ματίας Ιγκλέσιας στο 60ό λεπτό, ο Αστέρας Τρίπολης επιβλήθηκε 1-0 του Πλατανιά στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.Παραιτήθηκε ο Άγγελος ΑναστασιάδηςΜετά την ήττα του ΠΑΟΚ από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 3-1Σπουδαία νίκη με 3-1 σημείωσε ο ΟΦΗ επί του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο με 3-1 για την 22η ημέρα του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας και παρά τα μεγάλα οικονομικά του προβλήματα, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια γι' αποφυγή του υποβιβασμού. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις τελευταίες κακές εμφανίσεις του και μάλλον χάνει και άλλο έδαφος στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Τζορτζ στο 11' με πλασέ, Λαμπρόπουλος στο 34' με πέναλτι και Κουτσιανικούλης στο 82' με πλασέ, ενώ μείωσε για τον ΠΑΟΚ ο Παπαδόπουλος στο 52'.Η ήττα του ΠΑΟΚ έφερε την παραίτηση του Άγγελου Αναστασιάδη. Ο ίδιος στις δηλώσεις του ανέφερε: Χαρακτηριστικά είπε αρχικά πως: «Αφήσαμε και πέρασε ένα ημίχρονο χωρίς σουτ. Είναι ντροπή για όλους μας. Την ευθύνη τη φέρω εγώ. Είπα στους παίκτες από το ημίχρονο ότι δεν έχω καμία δουλειά και καμία σχέση με αυτό που βλέπω, και ότι θα θέσω στη διάθεση της διοίκησης την παραίτησή μου. Τους το είπα και τώρα. Το είπα και στον κ. Αγγελίδη. Είμαι ο τελευταίος που θα κάνει κακό στην ομάδα. Η απόφαση είναι της διοίκησης. Αν θέλει να παραμείνω ώς το τέλος ή για όσο θέλει θα είμαι εδώ. Είμαι πολύ στεναχωρημένος γι' αυτό που είδα. Με αυτό που κάνω νομίζω ότι λύνω τα χέρια των ανθρώπων που είναι από πάνω. Δεν φεύγω, είμαι εδώ».Άμεση, τουλάχιστον ως προς τις διαρροές στο Τύπο, ήταν η αντίδραση της ΠΑΕ ΠΑΟΚ στην παραίτηση που έθεσε ο Άγγελος Αναστασιάδης.Όπως τόνιζαν… κύκλοι της ΠΑΕ, «η διοίκηση δεν θα πάρει απόφαση εν θερμώ» στο συγκεκριμένο θέμα, συμπληρώνοντας ότι «κατανοεί την κίνηση του Άγγελου Αναστασιάδη, αναγνωρίζοντας ότι έχει μερίδιο ευθύνης για την κακή εικόνα του τελευταίου διαστήματος, με αποκορύφωμα τον αγώνα με τον ΟΦΗ».Από αυτήν την τοποθέτηση το μόνο που βγαίνει ως συμπέρασμα είναι ότι ο Αναστασιάδης δεν αποτελεί παρελθόν από τον ΠΑΟΚ. Ευθύνες του καταλογίζονται, αλλά η όποια απόφαση θα ληφθεί σε κλίμα της μεγαλύτερης δυνατής ηρεμίας.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΤα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα έχουν ως εξής:Κέρκυρα-Λεβαδειακός 0-0Παναιτωλικός-Εργοτέλης 4-0(19' Φωτάκης, 42', 93' Άλβες, 64' Καπέλ)ΠΑΣ Γιάννινα-Βέροια 4-1(8' Τσουκαλάς, 15' Μανιάς, 18', 35' Τζημόπουλος - 45' Βεργώνης)Ξάνθη-Πανιώνιος 1-1(43' Καπετάνος - 12' Μπακασέτας)Αστέρας Τρ.-Πλατανιάς 1-0(60' Ιγκλέσιας)ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 3-1(11' Τζορτζ, 34' πεν. Λαμπρόπουλος, 82' Κουτσιανικούλης - 52' Παπαδόπουλος)Ολυμπιακός-Ατρόμητος 2-1(30' Αφελάι, 73' Μήτρογλου - 82' Μαρσελίνιο)Νίκη Βόλου-Παναθηναϊκός 0-3 α.α.Πανθρακικός-Καλλονή ΣήμεραΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 22 αγώνες)1. Ολυμπιακός 542. ΠΑΟΚ 463. Παναθηναϊκός 464. Παναιτωλικός 385. Αστέρας Τρ. 386. ΠΑΣ Γιάννινα 347. Ξάνθη 328. Ατρόμητος 309. Βέροια 3010. Καλλονή 27 -21αγ.11. Κέρκυρα 2612. Πλατανιάς 2213. Λεβαδειακός 2214. Πανθρακικός 21 -21αγ.15. Πανιώνιος 20 -21αγ.16. Εργοτέλης 18 -21αγ.17. ΟΦΗ 1318. Νίκη Βόλου 7