Στους «8» με στυλ… νεανικό

Οι νεαροί του Κώστα Καϊάφα κέρδισαν το στοίχημα και έστειλαν μηνύματαΑΓΙΑ ΝΑΠΑ 0ΟΜΟΝΟΙΑ 54’ Ρουνιέ, 12’ Φοφανά, 27’ Σκέμπρι, 79’ 85’ ΚονομήςΣε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε τον επαναληπτικό με την Αγία Νάπα η Ομόνοια. Οι «πράσινοι», παρά το γεγονός ότι είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα (4-0), παρουσιάστηκαν και χθες σοβαροί, είχαν καλό ρυθμό και σε στυλ προπόνησης πήραν την πρόκριση με δεύτερη νίκη (5-0) και με συνολικό σκορ 9-0!Ο Κώστας Καϊάφας παρέταξε την ομάδα του με οκτώ αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι,

δίνοντας χρόνο σε αρκετούς νεαρούς, οι οποίοι έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία. Με αρκετές αλλαγές (7) παρέταξε την Αγία Νάπα και ο κ. Θεοδώρου.Με το «καλημέρα» η Ομόνοια ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα και μόλις στο 4’ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Ρουνιέ να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ. Ο Κροάτης αμυντικός πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Αθανασίου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτου.Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα συνέχισε να είναι καλύτερη, να κρατά μπάλα και να ψάχνει το δεύτερο γκολ. Και το πέτυχε οκτώ λεπτά αργότερα (12’) με τον Φοφανά, ο οποίος μετά την μπαλιά του Γκαρσία έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, κάνοντας το 2-0.Παρά το υπέρ τους προβάδισμα, οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Καϊάφα δεν επαναπαύθηκαν αλλά, αντίθετα, προσπάθησαν να διευρύνουν το σκορ. Στο 27’ ο Φοφανά έδωσε στον Σκέμπρι, ο οποίος με σουτ εντός της περιοχής έκανε το 3-0.Μάλιστα, λίγο έλειψε στο επόμενο λεπτό (28’) οι «πράσινοι» να κάνουν τέσσερα τα τέρματά τους, όμως η μπάλα μετά το σουτ που επιχείρησε ο Σκέμπρι μέσα από την περιοχή έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου.Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Ομόνοια όμως να συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια ξεκάθαρη ευκαιρία μέχρι το ημίχρονο.Όσον αφορά στους γηπεδούχους, στο πρώτο 45λεπτο είχαν τρεις καλές φάσεις (26’, 32’ Θεοδώρου, 45’ Μπάμπα), με τον νεαρό Παναγή και στις τρεις περιπτώσεις να είναι σε ετοιμότητα κα να αποκρούει.Στην επανάληψη, ο Κώστας Καϊάφας έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Λούβαρη και Κονομή, με την ομάδα του να κρατά περισσότερο μπάλα και να ψάχνει το τέταρτο γκολ. Στο 56’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Φοφανά να κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ και την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.Παρά το γεγονός ότι ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και γυρόφερναν την μπάλα στην εστία του Αθανασίου. Η θέληση των νεαρών παικτών του Κώστα Καϊάφα έφερε καρπούς, με τον νεαρό Κονομή να χρίζεται σκόρερ 18 λεπτά αφότου πέρασε στο παιχνίδι.Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δημητρίου, ο νεαρός επιθετικός (79’) με κεφαλιά μέσα στην περιοχή έκανε το 0-4, ενώ έξι λεπτά αργότερα (85’) πέτυχε και δεύτερο γκολ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Αθανασίου, Φίλγκεϊτ (46΄ Φούσκο), Παναγιότοφ (80΄ Άλιστερ), Θεοδώρου, Μέρτακκας (61΄ Μ'γκούνι), Τζιωρτζής, Μέσσιος, Μπάμπα, Γεωργίου, Κουδελλής, ΛιοτατήςΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Λομπιανίτζε (61΄ Κονομής), Ρούνιε (30΄ Μουλαζίμης), Παναγιώτου, Ρόντρι (46΄ Λούβαρης), Σαμμούτης, Κυριάκου, Σκέμπρι, Δημητρίου, Φοφανά, Γκαρσία