Στα τελικά η Ιταλία, ελπίζει η Ολλανδία (βιντεος)

H Ιταλία πανηγύρισε την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2016, καθώς επικράτησε με 3-1 του Αζερμπαϊτζάν εκτός έδρας. Ο Έντερ έδωσε προβάδισμα στην "σκουάντρα ατζούρα" στο 11ο λεπτό, όμως στο 31' ο Ντιμίτρι Ναζάροφ έφερε το ματς στα ίσα.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε δεν επηρεάστηκαν και δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πήραν εκ νέου προβάδισμα με σκόρερ τον Στεφάν Ελ Σαραουί. Οι Ιταλοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και "κλείδωσαν" τη νίκη στο 65' με ευθύβολο σουτ του Ματέο Νταρμιάν.

Μάλιστα, στο 87' οι Αζέροι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπαντάνι Χουσεϊνοφ.

Οι συνθέσεις
Αζερμπαϊτζάν (4-1-4-1): Αγκάγιεβ, Μεντβέντεβ, Χουσεΐνοβ, Σαντίγκοβ, Ντασνταμίροβ, Γκαράγεβ, Ισμαγίλοβ (91' Μιρζαμπαάγιοφ), Ισραφίλοβ (66' Ρ.Α. Σαντίκοβ), Αμιρκουλίγεβ, Ναζάροβ, Γκουρμπάνοβ (74' Εράτ)

Ιταλία (4-4-2): Μπουφόν, Νταρμιάν, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Σίλιο, Βεράτι, Παρόλο, Καντρέβα (88' Μοντολίβο), Ελ Σαραουί (74' Φλορέντσι), Πελέ, Εντέρ (79' Τζιοβίνκο)

Στο άλλο ματς του 8ου ομίλου, η Νορβηγία επικράτησε εύκολα με 2-0 της Μάλτας. Ο Αλεξάντερ Τετέι άνοιξε το σκορ στο 19', ενώ ο Αλεξάντερ Σόντερλουντ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Πλέον, η Νορβηγία θέλει απώλεια βαθμών της Κροατίας, η οποία αγωνίζεται εντός έδρας με τη Βουλγαρία, για να πανηγυρίσει κι αυτή την απευθείας πρόκρισης στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Νορβηγία (4-4-1-1): Νίλαντ, Χόβλαντ, Ελαμπντελαουί, Αλεεσάμι, Φόρεν, Τετέι, Γιόχανσεν, Σόντερλουντ (77΄Κινγκ), Χένρικσεν, Σκίελμπρεντ (53' Όντεγκααρντ), Μπέργκετ (84' Μπέργκετ)

Μάλτα (4-5-1): Χογκ, Α. Μούσκατ (56' Ζεράφα), Αγιούς, Φένεκ, Μποργκ (83' Καμιγιέρι), Φάιλα, Μπρίφα, Ρ. Μούσκατ, Σκέμπρι (81' Σκέμπρι), Ζ. Μούσκατ, Έφιονγκ

Νίκησε κι ελπίζει η Ολλανδία
Η Ολλανδία πέρασε νικηφόρα από το Καζακστάν (2-1), χάρη στα γκολ των Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ και Γουέσλεϊ Σνάιντερ, με τους Καζάκους να μειώνουν στις καθυστερήσεις με τον Ισλαμπέκ Κουάτ. Η συγκεκριμένη νίκη διατήρησε την ομάδα του Ντάνι Μπλιντ σε τροχιά πλέι οφ, αφού βρίσκονται ένα βαθμό πάνω από την τέταρτη -πλέον- Τουρκία, η οποία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τσεχία (21:45).

Καζακστάν (5-4-1): Ποκατίλοβ, Ένγκελ, Μαλί, Σμακόβ, Λογκβινένκο, Σουγιουμπάγεβ, Κονισμπάγεβ, Κουάτ, Ισλαμχάν (16' Γκετερίεφ), Ντοσμαγκαμπέτοβ (81' Νουργκαλίεφ), Σχετκίν (64' Χισνιτσένκο)

Ολλανδία (4-3-3): Κρουλ (81' Ζουτ), Τέτε, Μπρούμα, Φαν Ντάικ, Ρίντεβαλντ, Βαϊνάλντουμ, Μπλιντ, Σνάιντερ (80' Αφελάι), Ντεπάι, Χούντελαρ (87' Φαν Πέρσι), Ελ-Γκαζί

FT - VIDEO: Azerbaijan 1-3 ItalyAll Goals &Highlights [HD]