Στα ημιτελικά και με καλή κλήρωση η Τσέλσι

Η Τσέλσι νίκησε 2-1 τη Λέστερ στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του FA Cup, όπου θα αντιμετωπίζει τη Σαουθάμπτον. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ το άλλο ζευγάρι

Η Τσέλσι συμπλήρωσε την 4άδα του FA Cup, καθώς νίκησε 2-1 τη Λέστερ στην παράταση, έχοντας σκόρερς τους Ισπανούς, Άλβαρο Μοράτα και Πέδρο.

Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 42', ολοκληρώνοντας με ιδανικό πλασέ αντεπίθεση που έβγαλε ο Ουίλιαν, ενώ ο Τζέιμι Βάρντι απάντησε στο 76' για τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Πέδρο έδωσε ξανά προβάδισμα στους "μπλε" και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίζουν τη Σαουθάμπτον.

Οι "Άγιοι" νωρίτερα νίκησαν 2-0 τη Γουίγκαν και η κληρωτίδα τους έφερε στον δρόμο της Τσέλσι, έτσι το άλλο ζευγάρι είναι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ.