Πρόκριση-θρίλερ για Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο για 105' στην Τσεχία. Η Βικτόρια Πλζέν με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση αλλά εκεί ο Μπατάλια με μια άπιαστη κεφαλιά στο πρώτο μέρος έδωσε την πρόκριση (2-1) στην ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς.

Η Βικτόρια Πλζέν άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον αρχηγό της, Μάρεκ Μπάκος, να είναι αμαρκάριστοςμέσα στην περιοχή της Σπόρτινγκ και εύκολα να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Από εκεί και μετά η ομάδα του Ζόρζε Ζέζους, έχασε τα άχαστα στην αρχή του δευτέρου μέρους όμως ο Ακούνια, έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία των «Λιονταριών», μέχρι εκείνη την στιγμή, αφού βγήκε στην πλάτη των αμυντικών της Πιλζέν έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χρούσκα και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία των Τσέχων.