Οι Γουόριορς έχασαν το πλεονέκτημα από την Οκλαχόμα

Η σειρά των τελικών της Δύσης άρχισε με βόμβα μεγατόνων, καθώς η Θάντερ κατάφερε να... σπάσει την έδρα των πρωταθλητών και να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά με το... καλημέρα.
Πλεονέκτημα ήταν και πάει. Η Θάντερ κατάφερε να... πληγώσει με το καλημέρα τους πρωταθλητές κάνοντας μπρέικ στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών, μετά την επικράτησή της με 108-102.

Οι Γουόριορς μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να αυξάνουν σταδιακά την υπέρ τους διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η οποία τελικά "κλείδωσε" στους +13 (60-47) στο 24'.

Η συνέχεια

όμως δεν ήταν ανάλογη αφού η ομάδα της Οκλαχόμα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και έφερε τα πάνω κάτω. Η αρχή έγινε από την 3η περίοδο, όταν η διαφορά... ψαλιδίστηκε στους -3 στο 36', ενώ τα δεδομένα ανατράπηκαν πλήρως στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου η Θάντερ κατάφερε να κρατήσει τους Γουόριορς στους 14 πόντους, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται 108-102 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το δίδυμο των Γουέστμπρουκ (27 πόντοι – 19 εκ των ποίων στην τρίτη περίοδο – 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 7 κλεψίματα) και Ντουράντ (26 πόντοι με 10/30 σουτ, 10 ριμπάουντ) φέρουν κυρίως την ευθύνη της νίκης. Από την άλλη πλευρά ο Στεφ Κάρι βρέθηκε σε σχετικά μέτρια -για τα δεδομένα του- μέρα (26 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και 7 λάθη) και στο τέλος, την κρίσιμη ώρα και όταν το σκορ ήταν 100-101, δεν κατάφερε να βρει ελεύθερα σουτ ώστε να αποτρέψει το μοιραίο. Με 25 πόντους ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Τόμπσον.

(0-1) Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς - Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (27-21 33-26 28-38 14-23) 102-108

Μπέιρνς 12, Γκριν 23, Τόμπσον 25, Κάρι 26 (10ρ., 7 ασ.), Ιγκουοντάλα 6 - Ντουράντ 26 (10ρ.), Ιμπάκα 11 (11ρ.), Άνταμς 16 (12ρ.), Γουέστμπρουκ 27 (12ασ.), Γουέιτερς 10.