Νέα απώλεια για τους ροχιμπλάνκος

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, πέτυχαν από ένα τέρμα και έτσι δίκαια μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχτηκε την Βαλένθια. Το ματς στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένο και στο 17΄ του αγώνα ο Τόμας πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή , αλλά το σουτ δεν ήταν καλό και έτσι η ευκαιρία χάθηκε.

Περίπου 14 λεπτά αργότερα ο Τσερίσοφ έκανε ένα πολύ καλό σουτ αλλά ο Όμπλακ δεν έκανε μία εκπληκτική απόκρουση. Στο 34΄ με την βοήθεια του VAR η Ατλέτικο κέρδισε το πέναλτι, με τον Ντιέγκο Κόστα να μην χάνει την ευκαιρία και έτσι έκανε το 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο ήταν κάπως καλύτερη αλλά στο δεύτερο τα δεδομένα άλλαξαν. Η Βαλένθια είχε την κατοχή , χωρίς να κάνει μεγάλες ευκαιρίες. Το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει με πανέμορφο σουτ του Παρέχο έξω από την περιοχή.