Η Τσέλσι διέλυσε τις ρεζέρβες της Σίτι (βιντεο)

Η Τσέλσι πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι σε μία αγνώριστη Μάντσεστερ Σίτι στο Κύπελλο Αγγλίας.

Η πρώτη ομάδα της Τσέλσι νίκησε με 5-1 την... τρίτη ομάδα της Μάντσεστερ Σίτι στη φάση των 16 του Κυπέλλου Αγγλίας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι παρέταξε μία ομάδα γεμάτη με ρεζέρβες και παίκτες της ομάδας Νέων, δείχνοντας την πρόθεσή του να "πετάξει" τη μία από τις τέσσερις διοργανώσεις που διεκδικούσε η ομάδα του, ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε πρωτάθλημα και Champions League

κι ενώ οι "πολίτες" είναι ήδη στον τελικό του League Cup.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά και παρά το γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο 36', ένα λεπτό αργότερα ο 19χρονος Γάλλος Νταβίντ Φοπαλά ισοφάρισε σε 1-1. Το δοκάρι του Πέδρο ήταν η καλύτερη στιγμή του 1ου μέρους που δεν κατέληξε σε γκολ. Στο 2ο ημίχρονο, η κατάταξη άλλαξε άρδην. Στο 48' ο Γουίλιαν και στο 53' ο Γκάρι Κέιχιλ έδειξαν στους φιλοξενούμενους ποιος ήταν το "αφεντικό". Στο 67' ο Εντέν Αζάρ σκόραρε με φάουλ,στο 75' ο Οσκάρ απέτυχε να σκοράρει με πέναλτι και στο 89' ο Μπερτράντ Τραορέ έκανε το 5-1, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε άκοπο θρίαμβο των "μπλε".

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Μπαμπά, Φάμπρεγας, Μίκελ (82' Μάτιτς), Πέδρο (70' Οσκάρ), Γουίλιαν, Αζάρ, Κόστα (70' Τραορέ)

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Καμπαγέρο, Σαμπαλέτα, Ανταραμπιόγιο, Ντεμιτσέλις, Κολάροβ, Μ. Γκαρθία, Φερνάντο (78' Χάμφρεϊς), Α. Γκαρθία, Τσελίνα (53' Μπάρκερ), Ιχεανάτσο, Φοπαλά

FT - VIDEO(FA Cup): Chelsea Football Club 5-1 Manchester City FCAll Goals [HD]