Η παρέα του Μπεν Αρφά "ταπείνωσε" τη Λιόν (βιντεο)

Η Νις συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της, επικρατώντας αυτή τη φορά με 3-0 της Λιόν στο "Ριβιερά" για την 14η αγωνιστική της Ligue 1.

Με... φόρα από το σπουδαίο διπλό στο "Βελοντρόμ" επί της Μαρσέιγ, η Νις επικράτησε με 3-0 της Λιόν εντός έδρας και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα,

η Νις ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Βαλέρ Ζερμέν στο 20ό λεπτό.

Οι παίκτες του Ουμπέρ Φουρνιέ προσπάθησαν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Νικαιώτες" διπλασίασαν τα τέρματά τους, καθώς ο Γιανγκά-Εμπιουά, έστειλε άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα του Άντονι Λόπες. Το γρήγορο δεύτερο γκολ "αποδιοργάνωσε" τους "λιονέ", ενώ, παράλληλα, έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του Κλοντ Πιέλ, η οποία έφθασε στο 3-0 στο 71' με μονοκόμματο σουτ του Βινσέντ Κοζιελό.

Νις (3-5-2): Ασέν, Λε Μαρσάν, Μπαΐς, Ζενεβουά, Μεντί, Πιέ, Χουλτ (80' Μεντί), Κοζιελό (85' Ραεϊαριμανανά), Σερί, Μπεν Αρφά, Ζερμέν (81' Κορέια).

Λιόν (4-4-2): Λόπες, Ράφαελ, Γκοναλόν, Γιανγκά-Εμπιουά, Μορέλ, Τολισό, Νταρντέρ (Ντελ Καστιγιό), Φερί, Βαλμπιενά (77' Μαλμπράνκ), Μποβί (64' Κορνέ), Λακαζέτ.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Παρασκευή 20 Νοεμβρίου

Νις - Λιόν 3-0

(20' Ζερμέν, 48' αυτ. Γιανγκά-Εμπιουά, 70' Κοζιελό)

22:00 Σεντ Ετιέν - Μαρσέιγ

FT - VIDEO (Ligue 1): OGC Nice 3-0 OL - Olympique LyonnaisAll Goals &Highlights [HD]