Φούτσαλ: Κέρδισαν οι "αιώνιοι"

Στιγμιότυπο από το πρόσφατο παιχνίδι της Ομόνοιας με το ΑΠΟΕΛ.------------------------------------------------ Φινάλε είχαμε απόψε στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας Futsal και τα αποτελέσματα καθόρισαν την κατάταξη ενόψει της δεύτερης φάσης. Εκκρεμεί βέβαια η απόφαση της Δικαστικής Επιτροπής για τον διακοπέντα αγώνα της Ομόνοιας με το ΑΠΟΕΛ. Τον πρώτο όμιλο της δεύτερης φάσης για τη διεκδίκηση
του τίτλου θα αποτελέσουν Ομόνοια, ΑΠΟΕΛ, Ανόρθωση και ΕΝΠ Μέλισσα Αγίας Νάπας. Στο δεύτερο όμιλο θα λάβουν μέρος ΑΕΛ, ΑΕΚ Λάρνακας, Αραράτ, και Αετός Σολέας. Ο Δημητράκης Χριστοδούλου που τερμάτισε στην τελευταία θέση σύμφωνα με την Προκήρυξη του Πρωταθλήματος διαβαθμίζεται απευθείας. Η δεύτερη ομάδα που θα διαβαθμιστεί θα ξεκαθαρίσει μέσα από το δεύτερο όμιλο της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος. Οι σημερινοί αγώνεςΗ πρωτοπόρος Ομόνοια ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση στην κλειστή αίθουσα Μελκονιάν με αντίπαλο την Αραράτ και επικράτησε με 3-2 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 5' με τον Ιάκωβο Παπαδόπουλο και η Ομόνοια ισοφάρισε δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Αλεξέϊ Μουντεάν.Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (22') ο Μάρκος Ιωάννου έδωσε προβάδισμα στην Ομόνοια και στο 24' με αυτογκόλ έγινε το 3-1.Η Αραράτ μείωσε σε 3-2 με τον Ιάκωβο Παπαδόπουλο στο 30ο λεπτό.Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε της ΑΕΛ με 12-1 και στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι το πρώτο ημίχρονο τέλειωσε στο ισόπαλο 0-0. Στη Λάρνακα η Ανόρθωση νίκησε με 4-2 την ΕΝΠ Μέλισσα Αγίας Νάπας και την ξεπέρασε στη βαθμολογία. Συνοπτικά τα σημερινά αποτελέσματα:ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ 1-5ΑΕΚ ΛάρνακαςAGBU ARARAT2-3ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΠΟΕΛ12-1ΑΕΛ ΑΝΟΡΘΩΣΗ4-2ΕΝΠ ΜΕΛΙΣΣΑ FC Αγ. Νάπας

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (δεν υπολογίζονται τα αποψινά παιχνίδια)

1 ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ1413106928402 ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ14120210541363 ΕΝΠ ΜΕΛΙΣΣΑ F.C ΑΓ. ΝΑΠΑΣ1510148566314 ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ159337744305 ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ157087571216 AGBU ARARAT1541104663137 ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ153392659128 ΑΕΤΟΣ ΣΟΛΕΑΣ FUTSAL ‘’ΦΟΙΒΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ’’1622126210789 ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ151113491154