Μυθικός Ντόντσιτς έγραψε Ιστορία!

Ένας Λούκα Ντόντσιτς από άλλον πλανήτη, με μυθική εμφάνιση triple double και 60 πόντους οδήγησε τους Ντάλας Μάβερικς σε αδιανόητη ανατροπή κόντρα στους Νικς (126-121) στην παράταση.

Ο Σλοβένος γκαρντ στην καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, σημείωσε ρεκόρ πόντων σε έναν αγώνα με 60, κατέβασε 21 ριμπάουντ

και μοίρασε 10 ασίστ σε 47 λεπτά συμμετοχής, διαλύοντας με κάθε τρόπο την άμυνα των Νικς.

Οι Νεοϋορκέζοι είχαν τον έλεγχο για τρία δωδεκάλεπτα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +10 (82-92), όμως η τρίποντη «βόμβα» του Σπένσερ Ντινγουίντι στα 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και η ευφυία του «μαγικού» Ντόντσιτς οδήγησαν το ματς στην παράταση.

Ο Σλοβένος γκαρντ στα 5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ματς είχε τα ψυχικά αποθέματα να αστοχήσει σε βολή, να πάρει το ριμπαόυντ και να στείλει με δίποντο το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο!

Με τους Ντάλας Μάβερικς να έχουν το μομέντουμ από το μυθικό comeback, οι Νικς κατέρρευσαν, με τους Τεξανούς να φτάνουν στο τελικό 126-121, ολοκληρώνοντας μια από τις επικότερες ανατροπές της σεζόν.

Πηγή: Sdna.gr