ΕΘΝΙΚΗ Το πήρε πάνω του ο Μυτίδης

Ο νεαρός φορ είχε κέφια, οδήγησε την Εθνική στη νίκη, πετυχαίνοντας τα παρθενικά του γκολ και μάλιστα με χατ τρικ

ΑΝΔΟΡΑ 1
2’ Τζούνιορ (αυτ.)

ΚΥΠΡΟΣ 3
14’ 45’+, 53’ Μυτίδης

Έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Νέστορα Μυτίδη που πέτυχε χατ τρικ, η Εθνική μας ομάδα κέρδισε εκτός έδρας την Ανδόρα με 3-1. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για το αντιπροσωπευτικό μας στον 2ο όμιλο, μετά το πέρας της 6ης αγωνιστικής, αφού προηγήθηκαν αυτές επί της Βοσνίας στην 1η

αγωνιστική και επί της Ανδόρας την προηγούμενη στο ΓΣΠ. Η νίκη αυτή φέρνει την Κύπρο ισόβαθμη με την αντίστοιχη του Ισραήλ (έχασε από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη) στην 3η θέση και στους 9 βαθμούς, με τους Ισραηλινούς ωστόσο να έχουν το πάνω χέρι, αφού στην ισοβαθμία υπερτερούν.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καθόλου καλά για την Εθνική μας, αφού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα προτού συμπληρωθεί το 2’ με αυτογκόλ του Τζούνιορ. Οι Ίβηρες έκαναν το γέμισμα στην περιοχή του Γιωργαλλίδη, με τον Σάντσες να κάνει κακό κοντρόλ και να χάνει την μπάλα. Ο Τζούνιορ, στην προσπάθειά του να τη διώξει την έστειλε στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην Ανδόρα.

Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να αντιδράσουν και δύο λεπτά αργότερα ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού με τον διαιτητή να λέει «όχι». Ωστόσο η επαναληπτική προβολή δικαίωσε τους παίκτες του Πάμπου Χριστοδούλου.

Το γρήγορο γκολ της Ανδόρας αφύπνισε τους διεθνείς μας, που ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Πράγμα, που πέτυχαν στο 14’ με δράστη τον Μυτίδη. Προηγήθηκε ο ωραίος συνδυασμός μεταξύ Μακρίδη και Χριστοφή, με τον τελευταίο δίνει στον Μυτίδη, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Πολ κάνοντας το 1-1.

Στο 23' ο Γιωργαλλίδης πραγματοποίησε καλή επέμβαση μετά από σουτ του Μαρτίνες. Οι διεθνείς μας έδειξαν να δυσκολεύονται να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων, με τον κ. Χριστοδούλου να ζητά πίεση από τα άκρα.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 45’ για να δημιουργήσει η Εθνική μας κάποια ευκαιρία, με τον Μακρίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Πολ στο πλασέ που επιχείρησε.

Ό,τι δεν κατάφερε όμως ο Μακρίδης, το πέτυχε ο Μυτίδης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ, ο φορ της ΑΕΚ έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα, κάνοντας το 2-1 για την Κύπρο.

«Καθάρισε» νωρίς

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και αφού έχασε πέναλτι με τον Τζούνιορ στο 51’, δύο λεπτά αργότερα κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο γκολ με γκολ και πάλι από τον Μυτίδη, που πέτυχε χατ-τρικ.

Στην προηγούμενη φάση, ο Ντόσα Τζούνιορ δεν κατάφερε να νικήσει τον Πολ από τα 11 βήματα. Πάντως, είναι άξιον απορίας γιατί ο Τζούνιορ ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, τη στιγμή που στο παιχνίδι υπήρχαν ποδοσφαιριστές που φημίζονται για τις εκτελέσεις πέναλτι.

Όπως ήταν φυσιολογικό, μετά την επίτευξη του τρίτου γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, χωρίς ωστόσο οι διεθνείς μας να απολέσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να κινδυνεύσουν σε κάποιο σημείο της επανάληψης.