Έκανε την έκπληξη η Ένωση

ΜΠΑΣΚΕΤ
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το νέο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, που επικράτησε στην έδρα της του Απόλλωνα για την 1η αγωνιστική με 98-77.

Κορυφαίος του Αγώνα ο Ρέι Τζάρβις, που σημείωσε 38 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ). Από τους νικητές διακρίθηκαν επίσης ο Γκέρι Μπλέικς με 18 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Έρικ Γουάσινγκτον με 15 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ). Αρκετά καλή εμφάνιση

πραγματοποίησαν επίσης οι Τάιρελ Χάινς (11 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Κέβιν Τόμας (10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Από τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Τράβις Φράνκλιν με 32 πόντους (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Πιο καλή παρουσιάστηκε στην πρώτη περίοδο η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, που με το τέλος της ήταν μπροστά στο σκορ με 27-22. Ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές, όμως με την πάροδο του χρόνου, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί με 52-50.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πάλι στην τρίτη περίοδο, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ και να προηγηθούν με έντεκα πόντους διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (74-63). Οι "βυσσινί" διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 98-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 50-52, 74-63, 98-77

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)
Μπλέικς 18 (3), Θωμά, Χαννούν, Σολωμού, Τζάρβις 38 (5), Παπαδόπουλος 4, Τόμας 10, Χάινς 11, Γουάσινγκτον 15 (3), Πυρίλλης, Ζάντης 2.