Στον ΠΑΟΚ το ντέρμπι των «δικέφαλων»

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ
Γύρισε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

Με... λυτρωτή τον Μάτος, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής για τη Super League. Ο άσος του "δικεφάλου" έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Το παιχνίδι, πάντως, ήταν μέτριο και η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 74', αλλά

η προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι του Γλύκου.

Ο ΠΑΟΚ σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν αναποτελεσματικός και φλύαρος απέναντι στην αντίπαλη περιοχή. Εδειξε χωρίς καθαρή σκέψη στην περιοχή της ΑΕΚ και πήρε καλή απόδοση από τους Γλύκο, Μάτος και Κάνιας. Η ΑΕΚ κατώτερη των προσδοκιών. Είχε διάθεση και αγωνίστηκε για τον βαθμό, όμως ατύχησε και δεν τον κράτησε λίγα δεύτερα πριν από το τελικό σφύριγμα.

Ο Παναθηναϊκός 2-0
Με δύο γκολ μέσα σε 4 λεπτά στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Ηρακλή κι επέστρεψε στις νίκες στη Super League μετά από δύο αγωνιστικές (4 συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις). Ο Λέτο στο 58΄ και ο Εμποκού στο 62΄ ήταν οι σκόρερ των «πρασίνων».

Σε ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο, αλλά αυτήν τη φορά δεν το «πλήρωσε» όπως στη Βέροια.

* Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης. Χάρη σε γκολ του Νίκο Φερνάντες στο 9ο λεπτό, οι Αρκάδες επικράτησαν 1-0 του Λεβαδειακού.