Έκαναν τα... εύκολα δύσκολα οι Λέικερς, μία ανάσα από τους τελικούς της Δύσης

Οι Λέικερς κυριάρχησαν για 36 λεπτά απέναντι στους Ρόκετς αλλά ένα κακό πεντάλεπτο παραλίγο να τους κοστίσει, αλλά τελικά πήραν την νίκη με 110-100 και έκαναν το 3-1 στην σειρά των πλέι οφ.

Οι Λέικερς από το πρώτο λεπτό χάρη στον Άντονι Ντέιβις κυριάρχησαν στο παρκέ και πήραν διαφορά η οποία έφτασε στους 18 πόντους (39-57) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, ο Λεμπρόν και η... παρέα του έκαναν ότι ήθελαν απέναντι στους ανήμπορους να αντιδράσουν Ρόκετς.

Χαρακτηριστικό της

κυριαρχίας των Λέικερς ορισμένα στατιστικά στοιχεία σε εκείνο το διάστημα όπου είχαν απέναντι στους Ρόκετς 17-0 πόντους από... δεύτερες ευκαιρίες, 17-0 πόντους από αιφνιδιασμούς και 44-16 στην «μάχη» των ριμπάουντ. Κι όμως λίγο έλειψε να γίνει η έκπληξη. Οι Λέικερς για πέντε λεπτά στην τέταρτη περίοδο «εξαφανίστηκαν» με τους Ρόκετς να αρχίζουν να πετυχαίνουν τρίποντα, οπότε έκαναν ένα επιμέρους σκορ 22-4 για να μειώσουν σε 100-105 στα 45΄΄. Ο Καρούσο όμως στο κορυφαίο παιχνίδι της καριέρας του σε πλέι οφ, έδωσε την «χαριστική βολή» μιας και με τρίποντο έκανε το 100-108 στα 34΄΄ και όλα είχαν τελειώσει για τους Ρόκετς. Οι Λέικερς νίκησαν με 110-100 και έκαναν το 3-1, έχοντας 3 συνεχόμενες νίκες επί του Χιούστον.

Από τους Ρόκετς ο Ουέστμπρουκ είχε 25 πόντους, ο Χάρντεν 21 πόντους και 10 ασίστ, ο Γκόρντον 19 πόντους. Για τους Λέικερς ο Ντέιβις είχε 29 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Λεμπρόν Τζέιμς 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Καρούσο 16 πόντους.