Δόξα – ΑΕΚ 0-1: Απέδρασε με Γκιούρτσο... στο -2 από κορυφή!

Ακόμη ένα "χρυσό" τρίποντο πέτυχε η ΑΕΚ αφού πέρασε από την Περιστερώνα με 1-0 κόντρα στην Δόξα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Στους 31 βαθμούς οι Λαρνακείς και πλησίασαν στο -2 από την κορυφή. Η Πάφος σκόνταψε με ΑΠΟΕΛ κι έτσι έμεινε κι αυτή με 31 βαθμούς. Στους 33 ο ΑΠΟΕΛ.

Σκόρερ ο Γκιούρτσο με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, που χτύπησε στο τείχος και άλλαξε πορεία, στο 60’.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο η ΑΕΚ κυριάρχησε και είχε τέσσερις τελικές για γκολ

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έφτιαξαν κι αυτοί ευκαιρίες με κορυφαία αυτή στο 6ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντενόν απώλεσε τεράστια ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά! Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα.

Έμεινε στους 11 βαθμούς και την 11 η θέση η Δόξα.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (85'Κάργκμπο), Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα (79'Σόμπτζικ), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλαχί (66'Ίλιτς), Βαγιέχο, Στυλιανού (66'Τιτζιανί).

Στον πάγκο οι: Πρινιωτάκης, Μέσεν, Ίλιτς, Τιτζιανί, Ιωσηφίδης, Ρονταλέγκα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Σόμπτζικ, Μέσκα, Κάργκμπο.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Κάσας, Σανχούρχο (61'Μάμας), Τρισκόφσκι (80'Εγγλέζου), Φαράζ (61'Λόπες), Γκαρθία, Πονς, Γκιούρτσο (80'Ροσάλες), Άλτμαν (90'Ρομό).

Στον πάγκο οι: Γκόρντιτς, Τούμπας, Ρομό, Λόπες, Ροσάλες, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Μάμας, Ασάντε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπντουλάχι, Κέρλα, Κοβάσεβιτς - Γκονζάλεθ (3η), Μάμας.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος