Από ένα γκολ και από ένα βαθμό Έβερτον και Σαουθάμπτον

Στο 1-1 κόλλησαν Έβερτον και Σαουθάμπτον, με τα ζαχαρωτά» να βρίσκονται στους 45 βαθμούς και τους «αγίους» να ακολουθούν με 44.

Στο 9ο λεπτό, η Σαουθάμπτον βρήκε δίχτυα με φοβερό γκολ του Άρμστρονγκ, αλλά ο ρέφερι το ακύρωσε για οφσάιντ και στο 22’ ο ΜακΚάρθι έσωσε μετά από σουτ του Ιβόμπι, όπως έκανε και ο Πίκφορντ στο 27’ μετά από σουτ του Γουόρντ Πρόουζ.

Στο 28ο λεπτό, οι «άγιοι» κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Γουόρντ Πρόουζ το έχασε και στο 31’ μετά από σουτ του Άρμστρονγκ,

η μπάλα στρώθηκε στον Ινγκς, που την πήρε με όμορφο τρόπο και πλάσαρε από κοντά για το 0-1. Στο 44ο λεπτό, ο Ντιν έκανε το γέμισμα για τον Ριτσάρλισον, που κατέβασε όμορφα στην πλάτη της άμυνας της Σαουθάμπτον και πλάσαρε για το 1-1.

Στο 57ο λεπτό, ο Μπεντνάρεκ έκοψε σωτήρια τον Κάλβερτ Λιούιν, ενώ στο 68’ ο Σίγκουρντσον εκτέλεσε το κόρνερ αλλά ο Κάλβερτ Λιούιν αστόχησε από κοντά. Στο 87ο λεπτό το μακρινό σουτ του Άρμστρονγκ έξυσε το δοκάρι της Έβερτον.