Απέφυγε το κάζο και προκρίθηκε η Σέλτικ (vid)

Η Σέλτικ βρέθηκε να χάνει με 4-1 στο Καζακστάν, όμως προκρίθηκε διά πυρός και σιδήρου την πρόκριση στους ομίλους του Champions League απέναντι στην γενναία Αστάνα.

Τελικά ούτε το 5-0 δεν αποτελεί σκορ ασφαλείας στις μέρες μας. Η Σέλτικ ταξίδεψε γεμάτη υπεροψία στο Καζακστάν για τον επαναληπτικό με την Αστάνα και παραλίγο να πάθει το κάζο του αιώνα.

Οι Καζάκοι αγωνίστηκαν με ιερό πάθος, έπιασαν τους Σκωτσέζους από τον λαιμό και παραλίγο να κάνουν το θαύμα.

Οι παίκτες του

Ρότζερς πίστεψαν ότι όλα τελείωσαν όταν ο Σινκλερ (33’), έσβησε το αυτογκόλ του Άγερ (26’) κι έκανε το 1-1, όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν ποτέ.

Μέσα σε 20 λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα με τους Μούζικοφ (48’), Ταουμάσι (49’, 69’) κι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ πάνω από το 4-1, απέναντι σε μία τραγική άμυνα της Σέλτικ.

Το γκολ του Ντσαμ (80’, 4-2) τελείωσε οριστικά την υπόθεση - πρόκριση με τους Κέλτες να λένε και την τελευταία κουβέντα με το γκολ του Γκρίφιθς στις καθυστερήσεις που έγραψε το τελικό 4-3.