Ανώμαλη προσγείωση για Ζάρια

Τρεις ημέρες μετά τον θρίαμβο στη Βοσνία η Ζάρια προσγειώθηκε ανώμαλα. Η αντίπαλος του Απόλλωνα στο 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ δέχθηκε τη συντριβή από την Σέριφ Τίρασπολ με 5-0 στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος Μολδαβίας.

Η Ζάρια παρουσιάστηκε εμφανώς κουρασμένη από τα 120 λεπτά που έδωσε την περασμένη Πέμπτη -αγωνιζόμενη μάλιστα και με 10 ποδοσφαιριστές- στο σημερινό παιχνίδι με τη Σέριφ. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να εμφανιστεί ανταγωνιστική, αφού από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο.
Το παιχνίδι κράτησε σε αγωνία τους φιλάθλους μέχρι το 43ο λεπτό. Η Σέριφ σε εκείνο το λεπτό άνοιξε το σκορ και στην εκπνοή του ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της.

Η Ζάρια κατέρρευσε αγωνιστικά και ψυχολογικά, με αποτέλεσμα να αδυνατεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν , σκόραραν ακόμα τρία τέρματα και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.