Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Λάρισα

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή του, στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου, στη Λάρισα, αλλά η εμπειρία και η ποιότητά του, απέφεραν μια «επαγγελματική» νίκη με 3-1 απέναντι στην ΑΕΛ, που τερμάτισε στην τελευταία θέση και έχει δύσκολο δρόμο για την παραμονή της στην κατηγορία, μέσω των πλέι άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Χασάν στο 33ο λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε σκορ ασφαλείας στο 55ο λεπτό, όταν ο Μασούρας από πάσα του Φορτούνη βρέθηκε απέναντι στον Νάγκι, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε, αλλά στην συνέχεια ο Ανδρούτσος σημείωσε το 0-2.

Ο Ελ Αραμπί, με το 19ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα, έγραψε το 0-3 στο 80΄, έχοντας μπει ως αλλαγή. Για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 ο Νούνιτς στο 87΄, με κεφαλιά.