Έκλαψε, σηκώθηκε όρθιος, έκανε την διαφορά και ανταπέδωσε

Πριν από μια εβδομάδα, η εικόνα της αγωνιστικής ήταν η ακόλουθη: ο Καϊκέ ξαπλωμένος στο χορτάρι να κλαίει με λυγμούς, με τον Βεσελόφσκι να βρίσκεται δίπλα του και να τον στηρίζει, αντί να επικεντρώνεται στον πανηγυρισμό του 2-1, με το οποίο η Νέα Σαλαμίνα είχε νικήσει τον Ερμή.

Το καθοριστικό λάθους του πρώτου έγινε η αιτία για να ηττηθεί η ομάδα της Αραδίππου και παράλληλα, η διοίκηση να προχωρήσει σε αλλαγή προπονητή, διακόπτοντας την συνεργασία με τον Μαρτίδη και προσλαμβάνοντας τον Ντομπρασίνοβιτς στη θέση του.

Ο

Καϊκέ δεν το έβαλε κάτω. Πορεύτηκε με την ψυχολογία που του έδωσαν συμπαίκτες και αντίπαλοι, αλλά και από το γεγονός ότι δεν έχασε την θέση του από την ενδεκάδα των «φτεροπόδαρων». Και δικαιώθηκε.

Σήμερα, ο 24χρονος Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε πέναλτι στο Παραλίμνι, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, κλειδώνοντας τη νίκη του Ερμή με 1-0 επί της Ένωσης. Ανταποδίδοντας σε όσους τον στήριξαν, και ασφαλώς στον εαυτό του.