Αγριεμένος... Λέοναρντ και οι Κλίπερς 2-1 τους Μάβερικς

Ο Λέοναρντ ήταν σε... βραδιά MVP και οδήγησε τους Κλίπερς στο 2-1 και στην νίκη με 130-122 επί των Μάβερικς που πλέον αγωνιούν για τον Λούκα Ντόντσιτς ο οποίος αποχώρησε λόγω τραυματισμού.

Ο Λέοναρντ ήταν εκπληκτικός από την αρχή ως το τέλος σε άμυνα και επίθεση, με τους Κλίπερς να αποκτούν διαφορά στην δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο στο +14 (68-54). Οι Μάβερικς προσπάθησαν για την... επιστροφή αλλά στην τρίτη περίοδο ο Λούκα Ντόντσιτς χτύπησε και πέρασε εκτός.

ο Σλοβένος επέστρεψε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, έκανε «triple double» αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Οι συμπαίκτες του βλέποντας τον αρχηγό τους εκτός... μάχης, έκαναν την τελική τους αντεπίθεση, μείωσαν σε 115-107. Κάπου εκεί ο Λέοναρντ ανέλαβε και πάλι δράση, οδηγώντας τους Κλίπερς στην νίκη με 130-122.

Από τους Κλίπερς ο Λέοναρντ ήταν ο κορυφαίος με 36 πόντους (9/10β., 12/20διπ., 1/4τρ.), 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Σάμετ είχε 18 πόντους, ο Ζούμπατς 15 πόντους, ο Μόρις 14 πόντους.

Για το Ντάλας ο Πορζίνγκις ήταν πρώτος σκόρερ με 34 πόντους (7/7β., 6/9διπ., 5/9τρ.), οι Χάρνταγουεϊ και Κάρι πρόσθεσαν από 22 πόντους, ενώ ο Ντόντσιτς ήταν «τριπλός» με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-23, 54-68, 85-102, 122-130.