Αγχωτική νίκη για την "Κυρία"

Με το "χρυσό" γκολ, όπως αποδείχθηκε, του Νίκου Καλτσά στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης η "Κυρία" πήρε το εντός έδρας τρίποντο απέναντι στην Πάφο FC.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε τους 12 βαθμούς ενώ η Παφιακή ομάδα έμεινε στους 10 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πάφος ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη δύο καλές ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού με τον Σεμέδο αρχικά και στην αμέσως επόμενη φάση με τον Πάνιτς. Η Ανόρθωση απείλησε την εστία του Ρούτκο με τον Ουάρντα στο 34ο λεπτό ενώ δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση

του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Ο Ουάρντα πάτησε στον Κορέια και αυτός έκανε την σέντρα στην περιοχής της Πάφου. Εκεί βρέθηκε ο Καλτσάς ο οποίος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Ρούτκο για το 1-0. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Πάφος διασαλευόταν αρκετά στην δημιουργία φάσεων με αποτέλεσμα η εστία του Τζουρ να μην απειληθεί σε μεγάλο βαθμό. Μόνο στα τελευταία λεπτά ήρθε αρκετή πίεση ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει τέρμα.

Από την άλλη η Ανόρθωση διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα και στο τέλος πανηγύρισε μια σημαντική νίκη κόντρα σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.