ΑΕΚ να την πιεις στο ποτήρι

Τεράστια νίκη (3-0) επί του Ατρόμητου και πανηγυρική πρόκριση στους 16Η ΑΕΚ επανέρχεται και αφήνει πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο υπέταξε τον Ατρόμητο (μία από τις κορυφαίες ομάδες της Σούπερ Λιγκ) με 3-0, πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου, αλλά πάνω απ' όλα σκόρπισε χαμόγελα στον κόσμο της. Η χθεσινή της εμφάνιση ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Η ενδεκάδα που παρέταξε στο γήπεδο ο Τραϊανός Δέλλας ήταν μία ταχύτητα,

τουλάχιστον, πάνω από αυτήν του Ατρομήτου. Η πίεση που εφάρμοσαν ψηλά οι παίκτες της ΑΕΚ προκάλεσε ασφυξία στους Περιστεριώτες, οι οποίοι μόλις στο 6' έμειναν πίσω στο σκορ, με το λάθος του Γκορμπούνοφ και το γκολ του Αραβίδη.Χωρίς διάθεση να αφήσει το πόδι από το γκάζι, η ΑΕΚ συνέχισε το ίδιο δυναμικά. Εκμεταλλευόμενη όλο το πλάτος του γηπέδου και παίζοντας με τη μία την μπάλα, η ομάδα του Δέλλα δημιούργησε όλες εκείνες τις προϋποθέσεις για να πετύχει και δεύτερο γκολ κόντρα σε μία ομάδα που δεν μπορούσε να βγει καλά-καλά στην επίθεση. Αυτό το γκολ έμελλε να έρθει από στημένη μπάλα και όχι σε ομαλή ροή αγώνα, αλλά αυτό ουδόλως ενόχλησε την Ένωση. Το χτύπημα φάουλ του Μάνταλου στο 30' ήταν πάρε-βάλε και ο Λαμπρόπουλος έγραψε με κεφαλιά το 2-0 μέσα σε αποθέωση.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να μαζέψει λίγο τα κομμάτια του και να επιχειρήσει να πατήσει την αντίπαλη περιοχή, η αποβολή όμως του Πίτου Γκαρσία στο 45' αποτέλεσε ουσιαστικά το κύκνειο άσμα του στο ματς. Μία αποβολή σαφώς υπερβολική και άδικη από τον διαιτητή Σιδηρόπουλο, που δεν εκτίμησε καλά το μαρκάρισμα του Αργεντινού πάνω στον Μάνταλο. Με παίκτη παραπάνω σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, αφού τα κενά των φιλοξενουμένων ήταν πλέον πάρα πολλά, κάτι που αποδείχθηκε στο γκολ του Τζανετόπουλου στο 58' (είχε προηγηθεί από το 47' δοκάρι του Μάνταλου).Σκόραρε ο ΝίνηςΟ Παναθηναϊκός των 11 Ελλήνων στην αρχική 11άδα προηγήθηκε με 2-0 στα Χανιά, αλλά η ομώνυμη ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα βλέμματα στα Χανιά ήταν στραμμένα πάνω στον Σωτήρη Νίνη, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία του στον Παναθηναϊκό και μάλιστα ως βασικός. Το άλλοτε παιδι-θαύμα φρόντισε να αποζημιώσει για την αναμονή, αφού κατά το πρώτο ημίχρονο τουλάχιστον ήταν ο πιο... λαμπερός παίκτης του γηπέδου.

Παίζοντας σε ρόλο δεκαριού πίσω από τον Καρέλη, ανέλαβε πολλές πρωτοβουλίες, μοίρασε καλά την μπάλα και, το κυριότερο, πάτησε περιοχή. Κάπως έτσι, άλλωστε, προήλθε και η φάση του 1-0, κατά την οποία ο πρώην παίκτης της Πάρμα έδειξε ότι αν μη τι άλλο διαθέτει την παλιά φλόγα. Ο Κλωναρίδης έκανε το 2-0 στο 29'. Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μία τελείως διαφορετική ιστορία. Ο Παναθηναϊκός έριξε κατακόρυφα την απόδοσή του και έδωσε το δικαίωμα στα Χανιά να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους. Ο Κρητικός μείωσε στο 75' σε 1-2, ο Γκόντοβος είχε δοκάρι στο 77' με χτύπημα φάουλ και ο Πάγκαλος ολοκλήρωσε την επιστροφή των Χανίων στο ματς με την ισοφάριση του 84ου λεπτού.Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής1ος όμιλοςΦωστήρας-Ολυμπιακός 0-2Πανιώνιος-Παναχαϊκή 4-02ος όμιλοςΚέρκυρα-ΠΑΟΚ 0-0Γιάννινα- Καλαμαριά 2-13ος όμιλοςΝίκη Βόλου-ΟΦΗ 0-3 α.α.Ξάνθη-Ζάκυνθος 3-14ος όμιλοςΕθνικός Γαζώρου-Λεβαδειακός 0-2Πλατανιάς-Ηρακλής 0-05ος όμιλοςΠέμπτη 8 ΙανουαρίουΑΕΚ-Ατρόμητος 3-0Πανθρακικός-Ηρακλής Ψαχνών 2-16ος όμιλοςΕρμιονίδα-Εργοτέλης 2-0Βέροια-Απόλλων Σμύρνης 1-17ος όμιλοςΤύρναβος-Αστέρας Τρίπολης 1-1Καλλονή-Αιγινιακός 5-08ος όμιλοςΑΟ Χανιά-Παναθηναϊκός 2-2Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου 0-2Σήμερα η κλήρωσηΣτην επόμενη φάση θα λάβουν μέρος οι 16 ομάδες που προκρίθηκαν από εκείνην των ομίλων, δίνοντας διπλούς αγώνες (εντός και εκτός έδρας). Η κλήρωση θα γίνει σήμερα (16:00) και οι ομάδες θα χωριστούν σε «ισχυρούς» (οι πρώτοι των ομίλων) και «ανίσχυρους» (οι δεύτεροι)Ισχυροί: Ολυμπιακός, ΠΑΣ Γιάννινα, ΟΦΗ, Λεβαδειακός, ΑΕΚ, Βέροια, Αστέρας, ΠαναθηναϊκόςΑνίσχυροι: Πανιώνιος, Κέρκυρα, Ξάνθη, Ηρακλής, Πανθρακικός, Απόλλων Σμύρνης, Τύρναβος, Χανιά