Αγχωτική νίκη στις καθυστερήσεις για την Ομόνοια

Ο Ακρίτας αν και έβαλε δύσκολα στην Ομόνοια, οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 στην εκπνοή του αγώνα στο ΓΣΠ, για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου της Α’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta 2022/23.

Την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος είχαν οι γηπεδούχοι, με καλύτερη στιγμή το δοκάρι που σημάδεψε ο Λοΐζου στο 23’. Στη συνέχεια η Ομόνοια εξακολουθούσε να δημιουργεί περισσότερες προϋποθέσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το μηδέν να παραμένει για τις δύο ομάδες μέχρι

την ανάπαυλα.

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, ωστόσο ακόμα πιο επιθετική έγινε και η Ομόνοια η οποία όσο κυλούσε ο χρόνος έψαχνε όλο και πιο έντονα το γκολ απειλώντας την εστία του Περντρέου. Οι πράσινοι κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα στο 88’ με τον Κακουλλή, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, έπειτα κι από έλεγχο του VAR. Στο 90+3’ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για την Ομόνοια, ωστόσο στη συνέχεια κλήθηκε να επανεξετάσει τη φάση στο on field review, ανακαλώντας την απόφασή του. Το «χρυσό» γκολ που χάρισε και τη νίκη στην Ομόνοια σημείωσε ο Μπεζούς με μακρινό σουτ στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Με τη νίκη της η Ομόνοια διατηρείται στην 6η θέση με 22 βαθμούς, ενώ ο Ακρίτας συνεχίζει για άλλη μια αγωνιστική δίχως βαθμολογικό όφελος, παραμένοντας ουραγός με 7 βαθμούς.

Ολόκληρο το ρεπορτάζ της αναμέτρησης στο SPORTIME.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Ομόνοια:  Ουζόχο, Μάθιους, Λανγκ, Λέζιακς, Μπρούνο, Κασάμα, Λοίζου, Κίτσος, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Μίλετιτς.

Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Γιούστε, Μπάρκερ, Παπουλής, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κακουλλής, Μπεζούς.

Ακρίτας: Περντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Ελ Τζεμιλί, Γαβριήλ, Σέχιτς, Καραγιάννης, Μασάδο.

Στον πάγκο: Βισεντίνι, Ονόντι, Πάουγκαιν, Σουλεϊμάν, Λίμα, Ντούμποβ, Εράσο, Δημοσθένους, Βαράντα, Ραμίρες, Βάσου, Πική.

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος