Άνετη νίκη στην πρεμιέρα του στο Ρολάντ Γκαρός ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άρχισε τις υποχρεώσεις του στο Ρολάντ Γκαρός σήμερα (26/5) κόντρα στον Γερμανό Μαξιμίλιαν Μάρτερερ με νίκη αφού κέρδισε με ''καθαρό'' σκορ 3-0.

Ο Τσιτσιπάς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του, ήταν επιβλητικός από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο και δίκαια πήρε την πρόκριση για τον 2ο γύρο της κορυφαίας αυτής διοργάνωσης.

Μόνο στο τρίτο και τελευταίο σετ βρήκε λίγη αντίσταση από τον Μέρτερερ αφού το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ, εκεί

όπου ο Στέφανος ήταν πιο ψύχραιμος και με καθαρό μυαλό πήρε το σετ και το παιχνίδι μαζί.

Στον δεύτερο γύρο ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στους Ούγκο Ντελιέν (Βολιβία) και Πράινες Γκανεσβάραν (Ινδία).

Τα σετ αναλυτικά: 6-2, 6-2, 7-6 (4)

Ήταν η πρεμιέρα του Ελλαδίτη αντισφαιριστή λοιπόν σε αυτό το Γκραντ Σλαμ και μπορείτε να δείτε πως σας μεταφέραμε την εξέλιξη του αγώνα ΕΔΩ.