Άνετο πέρασμα από το Μακάρειο για την Ομόνοια

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 της Δόξας στο Μακάρειο για την 7η αγωνιστική των play-out για το β’ γκρουπ.

Από το πρώτο ημίχρονο έλειψαν τόσο οι κλασικές ευκαιρίες, όσο και ο καλός ρυθμός, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με το γκολ του Ασάντε στο 51’, με τη μπάλα να χτυπάει πρώτα πάνω στο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει μέσα στην εστία. Στο 67’ ο σκόρερ είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο αριστερό

κάθετο δοκάρι, ενώ στο 71’ η Δόξα είχε μια κλασική ευκαιρία με τον Ντρολέ να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Ουζόχο. Στο 79’ ο Αντρέας Σάββα με πλασέ διπλασίασε το προβάδισμα για τους «πράσινους», πετυχαίνοντας έτσι και το πρώτο του γκολ με την πρώτη ομάδα.

Η Δόξα παραμένει στους 28 βαθμούς και την δέκατη θέση, ενώ η Ομόνοια ανεβαίνει ξανά έβδομη με 43.

Δείτε ολόκληρο το ρεπορτάζ του αγώνα στο SPORTIME.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Δόξα: Σισκόφσκι, Σαιζ, Μπενι, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Τραϊσέφσκι, Καραμανώλης, Κυριάκου, Εμπραλίτζε, Μέσκα, Σάσι.

Στον πάγκο για τη Δόξα: Πρινιωτάκης, Ασαμόα, Ανανε, Οικονομίδης, Ανταμοβιτς, Ντρολε, Φασουλιώτης, Στυλιανού, Ποντικος.

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Κίκο, Χαραλάμπους, Ασημένος, Μποτεάκ, Ασάντε, Κακουλλής, Τσέποβιτς.

Στον πάγκο για την Ομόνοια: Παναγή, Κυριακίδης, Σεχού, Λαος, Ευαγγέλου, Μιξ, Χρίστου, Χρυσομιλης, Σάββα, Ζαχαρίου, Παπουλής, Μάταβζ.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης