Τεράστια ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ αν και έχανε με οκτώ πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, κατάφερε να κάνει τεράστια ανατροπή στο τέλος και να πανηγυρίσει ένα σημαντικό διπλό μέσα στη Λεμεσό με 76-74

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, όμως πάτησε γκάζι στο τέλος και κέρδισε με 76-74

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να κλέψει τη νίκη στο τέλος.

Ο Απόλλωνας είχε κορυφαίο τον Appleby ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και ο ΑΠΟΕΛ

τον Heath που πέτυχε 23.

Έναρξη του αγώνα

5’ Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τις δυο ομάδες στο παιχνίδι που παρουσιάστηκαν πολύ εύστοχες στα πρώτα πέντε λεπτά και το σκορ εκτοξεύτηκε στο 16-16

10’ 24-28. Πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει στο τέλος ελεφρύ προβάδισμα τεσσάρων πόντων

15' Ο Απόλλωνας πολύ δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο παίρνει προβάδισμα 39-33

20' Οι γηπεδούχοι κράτησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμα που πήραν και πήγαν στα αποδυτήρια με το 52-46

25' Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα 56-58

30' Ο Απόλλωνας ανέβηκε στη συνέχεια και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ 65-58

35' Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Απόλλωνας προηγείται με 8 πόντους. 71-63

40' Τεράστια ανατροπή για τον ΑΠΟΕΛ. 74-76