Σκόραραν από μια φορά, πήραν από ένα βαθμό

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στην Λεμεσό ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Ομόνοια στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο είχε δύο τέρματα, και αρκετά καλό ρυθμό από τις δύο ομάδες.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 18ο λεπτό. Ο Αντωνίου από δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα προς την περιοχή της Ομόνοιας και ο Μαΐντεβατς από κοντά νίκησε με πλασέ τον Παντίλιμον για το 1-0. Οι πράσινοι απάντησαν στο τέρμα που δέχθηκαν

στο 41' με τον Μποτεακ. Ο Λέζιακς έπιχήρησε την σέντρα από αριστερά, η μπάλα πήγε στον Γάλλο ο οποίος με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια για το 1-1.

Τα ‘δωσαν όλα κι έμειναν στον… άσο (1-1) ΑΕΛ και Ομόνοια

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε να έχει σχετικά καλό ρυθμό και κάποιες φάσεις από τις δύο ομάδες όμως καμία δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα με αποτέλεσμα το 1-1 που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο να είναι το τελικό σκορ.

Με τον βαθμό η Ομόνοια πάει στους 39 βαθμούς και η ΑΕΛ στους 27.