Τζόκοβιτς: “O Ρουν έχει τον σεβασμό μου” (vid)

11:11 1/9/2021 - Πηγή: Tennis24

Το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ ξεκίνησε με επιτυχία την προσπάθεια κατάκτησης του calendar Grand Slam.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς σήμερα (1/9) τα ξημερώματα επιβλήθηκε του ταλαντούχου Χόλγκερ Ρουν με 6-1, 6-7(5), 6-2, 6-1 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του US Open.

Σε δηλώσεις του μετά την λήξη του αγώνα του με τον Ρουν, ο Τζόκοβιτς ανέφερε πως είναι ευχαριστημένος με

τον τρόπο που τελείωσε το παιχνίδι, ενώ συμπλήρωσε πως ο 18χρονος τενίστας κέρδισε τον σεβασμό του γιατί συνέχισε να αγωνίζεται, ενώ τραυματίστηκε και είχε πολλές κράμπες.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Σέρβος τενίστας:

“Ξεκίνησα υπέροχα τον αγώνα. Στο πρώτο σετ έπαιξα πολύ καλά. Στο δεύτερο δεν ξέρω τι συνέβη. Είχα το προβάδισμα στα games με 4-3 και σέρβιρα. Όλα λειτουργούσαν εξαιρετικά, όμως μετέπειτα έχασα το καλό πρώτο μου σερβίς . Ωστόσο είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που τελείωσα το παιχνίδι.

Δεν ήταν μια δίκαιη μάχη γιατί ο αντίπαλος μου τραυματίστηκε και είχε αρκετές κράμπες. Νόμιζα ότι θα αποχωρήσει στο τέλος του τρίτου σετ, όμως συνέχισε με αξιοπρέπεια και τελείωσε το ματς. Αξίζει τον σεβασμό μου. Είναι ακόμα πολύ νέος, μόλις 18 χρόνων. Έχει πολλά χρόνια μπροστά του. Είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα τον βλέπουμε πολύ στα court”.

US OPEN MEN’S SNIGLES DRAW l WOMEN’S SINGLES DRAW l OOP (-7h)

Γιάννης Μαύρος

The post Τζόκοβιτς: “O Ρουν έχει τον σεβασμό μου” (vid) appeared first on Tennis24.