Συνεχίζει δυναμικά η Σερίνα – VIDEO

Η Σερίνα Γουίλιαμς ξεπέρασε και το εμπόδιο της Νίνα Στογιάνοβιτς, συνεχίζοντας την εκστρατεία της για το 24ο Grand Slam τίτλο της καριέρας της.

Το Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν επιβλητική στη Rod Laver Arena και χρειάστηκε μόλις 69 λεπτά για να φτάσει στη νίκη με 6-3, 6-0 επί της 24χρονης Σέρβας, Νο99 στον κόσμο, παίρνοντας το εισιτήριο για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει την 19χρονη Ρωσίδα, Νο101 της κατάταξης, Αναστασία Ποτάποβα που επίσης δεν έχει

χάσει σετ τους δύο πρώτους γύρους του Australian Open, κέρδίζοντας και την Τιμέα Μπάμπος με 6-2, 6-4.

Η Γουίλιαμς τελείωσε το ματς με 27 winners και μόλις 11 αβίαστα λάθη, χωρίς να δεχθεί break σε τρεις ευκαιρίες της Στογιάνοβιτς ενώ η ίδια πέτυχε 4 breaks σε εννιά προσπάθειες.

Στο μεταξύ, η Αρίνα Σαμπαλένκα που είναι πιθανή αντίπαλος της Σερίνα στον 4ο γύρο του θεσμού, συνέχισε τα εντυπωσιακά της αποτελέσματα φέτος και με 7-6(5), 6-3 επί της Ντάρια Κασάτκινα, σφράγισε το ραντεβού στον 3ο γύρο με την Αν Λι, η οποία με τη σειρά της απέκλεισε την Αλιζέ Κορνέ με 2-0 σετ.