Στους “8” του ΑΟ η ανίκητη Μπάρτι – VIDEO

Συνέχεια στην εντυπωσιακές εμφανίσεις έδωσε η Μπάρτι, πετυχαίνoντας ακόμα μια εύκολη νίκη. “Θύμα” της αυτή την φορά ήταν η 28χρονη Αμερικανίδα, Σέλμπι Ρότζερς.

Η Μπάρτι κέρδισε άνετα το Νο 57 στην παγκόσμια κατάταξη με 6-3 ,6-4, σε έναν αγώνα που διήρκησε μόλις 1 ωρα και 15 λεπτά και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του πρώτου grand slam της σεζόν.

Ήταν απόλυτη κυρίαρχος σχεδόν καθ’όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και παίζοντας τένις υψηλού επιπέδου δεν άφησε κανένα

περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο της.

Η 24χρονη Αυστραλή θα μπορούσε να έχει κλείσει νωρίτερα το παιχνίδι, όμως στο 8ο game του δεύτερου σετ δέχθηκε break ενώ προηγούνταν στο σκορ με 5-3 και σέρβιρε για την νίκη. Παρ’όλα αυτά δεν επηρεάστηκε καθόλου και στο επόμενο game “τελείωσε” τον αγώνα.

Στους “8” του τουρνουά της Μελβούρνης θα αντιμετωπίσει την επικίνδυνη και φορμαρισμένη Καρολίνα Μούτσοβα, Νο 27 στον κόσμο. Η 24χρονη Τσέχα νωρίτερα σήμερα έκανε την έκπληξη και έθεσε εκτός συνέχειας την Έλις Μέρτενς, νικώντας την με 7-6 (5), 7-5.

Άσλεϊ και Καρολίνα έχουν αναμετρηθεί μόλις μία φορά στο παρελθόν, στο US Open του 2018. Τότε η Μπάρτι είχε επικρατήσει εύκολα με 6-3, 6-4.

YARRA VALLEY CLASSIC DRAW | DOUBLES DRAW | OOP ( +9h )