Πέταξε εκτός Μελβούρνης τον Ντιμιτρόφ ο Πολ – VIDEO

Στο πρώτο Australian Open της καριέρας του, ο Τόμι Πολ προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Happy Slam

Μετά από συγκλονιστική μάχη 4 ωρών και 20 λεπτών στη Margaret Court Arena, ο Τόμι Πολ ολοκλήρωσε τη θριαμβευτική νίκη στα 5 σετ επί του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και θα αγωνιστεί, για πρώτη φορά, σε 3ο γύρο Grand Slam

διοργάνωσης.

Ο 22χρονος Αμερικανός, Νο80 της παγκόσμιας κατάταξης, αν και προηγήθηκε 2-0 σετ του Βούλγαρου, δύο φορές quarterfinalist στη Μελβούρνη, τελικά έφτασε στη νίκη με 6-4, 7-6(8), 3-6, 6-7(3), 7-6(10-3) του Ντιμιτρόφ και προκρίθηκε στους “32” του Australian Open.

Εκεί, θα συναντήσει τον Μάρτον Φούτσεβιτς που πραγματοποιεί εξίσου μεγάλο τουρνουά, αφού μετά τη μεγάλη νίκη επί του 13-Σαποβάλοφ στην πρεμιέρα, λίγο νωρίτερα κέρδισε 6-4, 6-4, 6-3 τον ανερχόμενο Ιταλό, Γιάνικ Σίνερ και θα παίξει για δεύτερη φορά στον 3ο γύρο του Major της Μελβούρνης, μετά την πορεία του μέχρι τους “16” στη διοργάνωση το 2018.

Ο Πολ έβγαλε συνολικά 60 winners έναντι 68 του Ντιμιτρόφ σε ένα πολύ κλειστό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Αμερικανός μπήκε πιο αποφασιστικά στο 10αρι του καθοριστικού tie break στο 5ο σετ και μετά το 3-3, πήρε εφτά συνεχόμενους πόντους, ολοκληρώνοντας τη σπουδαία νίκη του.

Νωρίτερα είχαμε μια ακόμη μεγάλη έκπληξη, με τον αποκλεισμό του Νο8 του ταμπλό, Ματέο Μπερετίνι από τον Αμερικανό, Τένις Σάντγκρεν επίσης στα 5 σετ.

Ο Σάντγκρεν, επικράτησε 7-6(7), 6-4, 4-6, 2-6, 7-5 του Ιταλού και θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του, Σαμ Κουέρι για την είσοδο στην 16αδα του Australian Open.

Νίκη στα 5 σετ και για τον Μάριν Τσίλιτς με σπουδαία ανατροπή από 1-2 σετ κάτω. Ο Κροάτης, πρωταθλητής του US Open 2014,  επικράτησε 6-2, 6-7(3), 3-6, 6-1, 7-6(10-3) του Μπενουά Περ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τις λογομαχίες του Γάλλου με τον διαιτητή, Μοχάμεντ Λαγιανί.

AUSTRALIAN OPEN MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (+9h)

The post Πέταξε εκτός Μελβούρνης τον Ντιμιτρόφ ο Πολ – VIDEO appeared first on Tennis24.