Παλιά μου τέχνη κόσκινο – VIDEO

Ο πρωταθλητής στο Νιούπορτ το 2016, Ίβο Κάρλοβιτς, έσωσε match point και ξεπέρασε το εμπόδιο του Άλεξ ντε Μινόρ στην πρεμιέρα του στο Hall of Fame Open

Το εισιτήριο για το 2ο γύρο της χορτάρινης διοργάνωσης στο Rhodes Island, εξασφάλισε ο Ίβο Κάρλοβιτς μετά τη σπουδαία και δύσκολη νίκη επί του 20 χρόνια νεότερου, Άλεξ ντε Μινόρ και μάλιστα με ανατροπή του σκορ!

Ο 39χρονος Κροάτης, έσωσε match point του 19χρονου Αυστραλού

στο καθοριστικό σετ, πριν ολοκληρώσει την ανατροπή του με 6-7(2), 7-6(3), 7-5 σε 2 ώρες και 24 λεπτά αγώνα.

Το πρώην Νο14 και νυν Νο110 στον κόσμο, έβγαλε 19 άσους αλλά είχε και 13 διπλά λάθη.

“Έπαιζε πολύ καλά και εγώ δεν ένιωθα τη μπάλα καλά. Έχανα πολλές μπάλες αλλά πάλευα να μείνω στο ματς. Στο ματς πόιντ κατάφερα να βγάλω ένα καλό δεύτερο σερβίς που δεν μπόρεσε να το επιστρέψει” είπε ο Dr.Ivo ο οποίος στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ντούντι Σέλα.

Ο 33χρονος Ισραηλινός, Νο156 στον κόσμο, επικράτησε 6-3, 1-6, 6-2 του Μπέρναρντ Τόμικ μέσα σε μόλις 65 λεπτά παιχνιδιού.

Στον τελικό του 2016 στο Νιούπορτ, ο Κάρλοβιτς έσωσε 3 match points του Ζιλ Μούλερ για να κατακτήσει τον τίτλο.

Την τελευταία φορά που Κάρλοβιτς και Σέλα βρέθηκαν αντιμέτωποι στo tour, συνέβη αυτό στην Μπογκοτά το 2014

Τρίτη, 17/7: 1ος γύρος Newport Open
Marcel Granollers (ESP) beat JC Aragone (USA) 7-6(6) 6-0
6-Gilles Muller (LUX) beat Marcos Baghdatis (CYP) 7-6(5) 6-3
Christian Harrison (USA) beat Alex Bolt (AUS) 6-3 4-6 7-5
Dudi Sela (ISR) beat Bernard Tomic (AUS) 6-3 1-6 6-2
Ivo Karlovic (CRO) beat 7-Alex De Minaur (AUS) 6-7(2) 7-6(3) 7-5
Nicolas Mahut (FRA) beat 5-Ryan Harrison (USA) 6-2 (Retired)
Jason Jung (USA) beat Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-4 3-6 6-3
Ramkumar Ramanathan (IND) beat Victor Estrella Burgos 6-4 6-1 (DOM)