Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Κοκκινάκης – VIDEO

12:47 1/2/2021 - Πηγή: Tennis24

Σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι για τον πρώτο γύρο του Murray River Open, ο Θανάσης Κοκκινάκης γνώρισε την ήττα από το Νο 172 της παγκόσμιας κατάταξης Άλεξ Μπόλτ. Ο 24χρονος Αυστραλός το πάλεψε ως το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του 28χρονου συμπατριώτη του.

Ο Μπόλτ, σε έναν αγώνα που διήρκησε 1 ώρα και 56 λεπτά, κέρδισε τον Κοκκινάκη με 6-2,4-6,3-6 και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Μελβούρνης.

Ήταν

ένα αρκετά θεαματικό παιχνίδι, στο οποίο και οι δύο τενίστες έπαιξαν επιθετικό τένις, έχοντας ποικιλία στα χτυπήματα τους, τρομερά τρεξίματα και πολύ δυνατά σερβίς.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 6ο game του 3ου σετ, όπου ο Θανάσης δεν κατάφερε να κρατήσει το σέρβις του και το σκορ έγινε 2-4. Σε αντίθεση με το Νο 264 της κατάταξης ΑΤΡ, ο Άλεξ δεν δέχθηκε Break στο 3ο σετ και πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ο Μπόλτ θα τεθεί αντιμέτωπος με τον 25χρονο Αμερικανό Μακένζι Μακντόναλντ.