Με το δεξί η Σερίνα Γουίλιαμς – VIDEO

09:39 1/2/2021 - Πηγή: Tennis24

Προερχόμενη από τη νίκη επί της Ναόμι Οσάκα σε φιλικό προ ημερών στην Αδελαϊδα, η Σερίνα Γουίλιαμς ξεκίνησε με νίκη και τις επίσημες υποχρεώσεις της στο WTA Tour 2021, για τον 2ο γύρο του Yarra Valley Classic στη Μελβούρνη (είχε bye στον 1ο).

Η 39χρονη Αμερικανίδα, Νο11 της παγκόσμιας κατάταξης, συνάντησε λίγες δυσκολίες απέναντι στην Ντάρια Γαβρίλοβα την οποία κέρδισε με 6-1, 6-4 και προκρίθηκε στο 2ο γύρο της WTA

500 διοργάνωσης.

Η κάτοχος 23ων Grand Slam τίτλων, έκανε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι απέναντι στη wild card Αυστραλέζα που έχει πέσει στο Νο452 της κατάταξης λόγω τραυματισμού και δεν δέχθηκε κανένα break στο ματς.

Μετά τα δύο breaks που πέτυχε στο εναρκτήριο σετ, η Γουίλιαμς χρειάστηκε άλλο ένα στο 5ο game (3-2) του 2ου σετ για να σφραγίσει τη νίκη σε 1 ώρα και 35 λεπτά.

Επόμενη αντίπαλος της σπουδαίας Αμερικανίδας η πολύπειρη Τσβετάνα Πιρόνκοβα που έκανε την έκπληξη και απέκλεισε με 1-6, 6-4, 6-2 το Νο9 του ταμπλό, Ντόνα Βέκιτς.

Λίγο νωρίτερα, το Νο3 του ταμπλό Καρολίνα Πλίσκοβα, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Ελιζαμπέτα Κοτσιαρέτο και με 6-3, 6-2 επί της Ιταλίδας πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο όπου θα συναντήσει την Αμερικανίδα, Ντάνιελ Κόλινς.

YARRA VALLEY CLASSIC DRAW | DOUBLES DRAW |  OOP (+9h)

The post Με το δεξί η Σερίνα Γουίλιαμς – VIDEO appeared first on Tennis24.