Ο Στέφανος είναι ωραίος! – VIDEO

Μπορεί ο παλιός να είναι αλλιώς, όμως ο νέος είναι ωραίος. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον κατά 16 (!) χρόνια μεγαλύτερό του Τόμι Ρομπρέδο στα τρία σετ, και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον 2ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν!

Στην παρθενική του εμφάνιση στο κυρίως ταμπλό του Αμερικανικού Όπεν, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας εμφανίστηκε σοβαρός και κατέβαλλε το εμπόδιο του ”γερόλυκου” Ισπανού Τόμι Ρομπρέδο μετά από τρία αξιόμαχα

σετ, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του θεσμού.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, Νο15 του ταμπλό στο Νεοϋορκέζικο Major, χρειάστηκε 2 ώρες και 34 λεπτά αγώνα για να περάσει το εμπόδιο του 36χρονου αντιπάλου του, ο οποίος ήταν σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, και να ”κλείσει” έτσι, το ραντεβού του στον 2ο γύρο με τον πολύ φορμαρισμένο Ντανιήλ Μεντβέντεφ, σε ένα από τα blockbusters της Τετάρτης!

Τελικό αποτέλεσμα 6-3, 7-6(1), 6-4 υπέρ του Έλληνα πρωταθλητή μας, ο οποίος έδειξε απίστευτη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, όπως μας έχει συνηθίσει άλλωστε, γλυτώνοντας έτσι τα χειρότερα στον αγώνα.

Ο Τόμι Ρομπρέδο είχε δυο συνεχόμενες ευκαιρίες να φέρει το ματς στο 1-1 σετ, όταν προηγήθηκε με 4-5 στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και ήταν μπροστά με 15-40 στο σερβίς του ”Στεφ”, αλλά αφού δεν το κατάφερε τότε, υπέκυψε στη συνέχεια απέναντι στον πιο δυνατό, γεμάτο δυνάμεις και συνάμα εξαιρετικά υπομονετικό Στέφανο.

Αν και ο 20χρονος Έλληνας φάνηκε να βγάζει κούραση στο court κι εκείνος, με τον γιατρό να μπαίνει στο γήπεδο στα μέσα του τρίτου σετ και να μιλάει μαζί του, για κάποιο τυχόν πρόβλημα που αντιμετώπισε στο παιχνίδι, βρήκε τη λύση κι απέφυγε την απώλεια σετ στο παρθενικό του παιχνίδι φέτος στη Νέα Υόρκη.

Ο Τσιτσιπάς ήταν αποτελεσματικότατος σε όλους σχεδόν τους τομείς, μετρώντας 3/4 μπρέικ πόιντς, με ποσοστό επιτυχίας 75%, ενώ έσωσε και 7/8 μπρέικ πόιντς τα οποία δημιούργησε ο αντίπαλός του, δείχνοντας για ακόμη μια φορά πως είναι φτιαγμένος για τα δύσκολα.

Το μοναδικό μελανό σημείο στον αγώνα ήταν τα χαμηλά, σε σχέση με άλλες φορές, ποσοστά στο 1ο του σερβίς, μιας και πέρασε μόλις 56% 1ο σερβίς στο court, κερδίζοντας πάντως 49/65 πόντους εκεί (75%), βγάζοντας από το μανίκι του κι οκτώ άσους.

Στο πρώτο σετ η δουλειά έγινε εύκολα, καθώς ο Στέφανος πήρε προβάδισμα από πολύ νωρίς με 3-0 και στη συνέχεια με 4-1 και 5-2, για να ”σβήσει” άνετα το εναρκτήριο κομμάτι του ματς με 6-3.

Το δεύτερο σετ ήταν και το key point του αγώνα. Ο Ρομπρέδο ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι αυτού, δημιούργησε τέσσερις ευκαιρίες για μπρέικ, δυο στο 3-4 υπέρ του και δυο (που ήταν μάλιστα και σετ πόιντς) στο 4-5, όμως δεν τα κατάφερε και η παράσταση των δυο αθλητών οδηγήθηκε σε κρίσιμο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Στέφανος έδειξε την κλάση του, την υπομονή και την σωστή διαχείριση δυνάμεων που έκανε πιο πριν, και το κέρδισε χάνοντας μόλις έναν(!) πόντο, για να κάνει το 2-0 και ουσιαστικά να δώσει τέλος στη σεμνή τελετή.

Αν κι ο Ισπανός προσπάθησε κάνοντας το μοναδικό του μπρέικ στο ματς στην αρχή του τρίτου σετ (0-2), να χαλάσει το πάρτι προσωρινά, ο Στέφανος βρήκε λύσεις, σοβαρεύτηκε εκ νέου και τελείωσε τον αγώνα κερδίζοντας τα επόμενα έξι από τα επτά γκέιμς που παίχτηκαν!

Δευτέρα-Τρίτη 27-28/8: 1ος Γύρος US Open, Άνδρες
Anderson (South Africa) beat Harrison (USA) 7-6(4), 5-7, 4-6, 6-3, 6-4
Thiem (Austria) beat Basic (Bosnia/Herzegovina) 6-3, 6-1, 6-4
Simon (France) beat Harris (South Africa) 6-2, 6-2, 6-3
Lorenzi (Italy) beat Edmund (Great Britain) 4-6, 6-4, 7-5, 6-1
Sonego (Italy) beat Muller (Luxembourg) 7-6(2), 6-7(9), 7-5, 6-7(6), 6-2
Khachanov (Russia) beat Ramos Vinolas (Spain) 6-3, 6-2, 6-3
Pella (Argentina) beat Ruud (Norway) 6-4, 6-4, 6-1