Νίκη και καλή εμφάνιση για Σταν – VIDEO

Στην προημιτελική φάση του Banque Eric Sturdza Geneva Open της πατρίδας του, προκρίθηκε ο Στάνισλας Βαβρίνκα μετά την επιτυχημένη πρεμιέρα του στη Γενεύη το βράδυ της Τετάρτης

Την πρώτη του νίκη εδώ και περίπου τέσσερις μήνες, σημείωσε ο Στάνισλας Βαβρίνκα.

Ο περσινός φιναλίστ του Γαλλικού Όπεν, προερχόμενος δύο χειρουργεία στο γόνατο τον περασμένο Αύγουστο, επικράτησε 6-3, 6-4 του Τζάρεντ Ντόναλντσον για το 2ο γύρο του χωμάτινου τουρνουά της Γενεύης και προκρίθηκε στους “8” καλύτερους της διοργάνωσης, για 4η συνεχόμενη

χρονιά.

Το Νο25 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο3 του ταμπλό στη Γενεύη, επέστρεψε στο tour την προηγούμενη εβδομάδα, όπου ηττήθηκε απ’τον Στιβ Τζόνσον στον 1ο γύρο του Rome Masters. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα του στο tour, με την τελευταία του νίκη να έχει καταγραφεί στη Σόφια αρχές Φεβρουαρίου.

Ο Σταν έλεγξε πλήρως τον αγώνα με τον νεαρό Αμερικανό, δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να απειλήσει το σερβίς και πετυχαίνοντας από ένα break σε κάθε σετ, έφτασε στη νίκη σε 68 λεπτά αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για τον 33χρονο Ελβετός, ο Μάρτον Φούκσοβιτς που κέρδισε νωρίτερα με 7-6(5), 6-4 τον Φράνσις Τιαφό.

Την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, εξασφάλισαν επίσης και οι Φονίνι, Σαντγκρεν, Σέπι και Γκόζοφτσικ.