Με Έβανς ο Ράφα την Τετάρτη

08:47 7/8/2019 - Πηγή: Tennis24
Ο Ντάνιελ Έβανς έκανε την έκπληξη και θα αποτελέσει τον πρώτο αντίπαλο του Ράφαελ Ναδάλ στο Rogers Cup

Το Άλεξ ντε Μινόρ περιμέναμε, ο Ντάνιελ Έβανς προέκυψε…

Ο 29χρονος Βρετανός που χρειάστηκε προκριματικά για να περάσει στο κυρίως ταμπλό, κέρδισε με 6-4, 7-6(6) τον Άλεξ ντε Μινόρ και πλέον θα έχει την ευκαιρία να παίξει με τον Θρυλικό Ισπανό, διεκδικώντας τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του.

Με ένα break στο εναρκτήριο game του αγώνα, ο Έβανς πήρε το προβάδισμα στα σετ,

σώζοντς και τα δύο break points του αντιπάλου του στο 1ο σετ.

Στα μέσα του 2ου σετ, ο ντε Μινόρ πήρε προβάδισμα με break (4-2), όμως ο Έβανς απάντησε άμεσα και λίγο αργότερα σφράγισε τη νίκη του στο tie break, μετά από 1 ώρα και 57 λεπτά αγώνα.

Ο Άλεξ Ντε Μινόρ προερχόταν από την κατάκτηση του Atlanta Open, πριν δύο εβδομάδες όμως αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του, μετά από αυτή στον 1ο γύρο του Citi Open απ’τον Πίτερ Γκοζοφτσικ.

Ναδάλ και Έβανς θα ανοίξουν το πρόγραμμα της Τετάρτης (19:00GR-COSMOTE SPORT 6HD), στην πρώτη τους συνάντηση στο tour.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα ξεκινήσει την Τετάρτη (23:00GR-COSMOTE TV) απέναντι στον Χούμπερτ Χουρκάτς μετά τη σπουδαία νίκη του Πολωνού επί του φορμαρισμένου Τέιλορ Φριτζ με 6-3, 7-5.