Κράτησε ζωντανό το όνειρο Slam ο Σίνερ (vids)

08:41 6/9/2022 - Πηγή: Tennis24

Μετά από σκληρή και αμφίρροπη μάχη με τον Ίλια Ιβάσκα, ο Γιάνικ Σίνερ κατάφερε να κάμψει στα 5 σετ την αξιόμαχη αντίσταση του Λευκορώσου και να πάρει το εισιτήριο για τον πρώτο του προημιτελικό στο US Open.

Ο 21χρονος Ιταλός, Νο11 του ταμπλό, επικράτησε 6-1, 5-7, 6-2, 4-6, 6-3 του αντιπάλου του και θα αγωνιστεί στον τρίτο του φετινό προημιτελικό σε Grand Slam, μετά τη Μελβούρνη

και το Wimbledon.

Παρά την αστάθεια που παρουσίασε το σερβίς του και τα 14 double faults, ο Σίνερ κατάφερε να διατηρήσει τη ψυχραιμία του στις κρίσιμες στιγμές και αφού ανέτρεψε το προβάδισμα με break του Ιβάσκα στο 5ο σετ, ολοκλήρωσε τη δύσκολη νίκη του μετά από 3 ώρες και 48 λεπτά αγώνα.

Πλέον, ο Σίνερ έχει προημιτελικούς σε όλα τα Grand Slam και αυτό τον έκανε το νεότερο που το πετυχαίνει, μετά τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

“Σήμερα δυσκολεύτηκα πολύ. Δεν έπαιζα το καλύτερό μου. Στο 5ο σετ, όμως, προσπάθησα πολύ και είμαι πολύ χαρούμενος που πέρασα στον επόμενο γύρο” είπε ο νεαρός Ιταλός αμέσως μετά.

Στα προημιτελικά, ο Σίνερ περιμένει το νικητή του αγώνα Αλκαράθ-Τσίλιτς.

US OPEN MEN’S SINGLES DRAW l WOMEN’S DRAW l OOP (-7h)

The post Κράτησε ζωντανό το όνειρο Slam ο Σίνερ (vids) appeared first on Tennis24.