Κέρδισε το ντέρμπι με τον Μάρεϊ ο Μεντβέντεφ (vids)

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στο ντέρμπι 2ου γύρου του Miami Open. Ο Ρώσος επικράτησε του Άντι Μάρεϊ με straight sets και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του 1000αριού τουρνουά της Φλόριντα.

Μετά από μιάμιση ώρα αγώνα, ο Μεντβέντεφ επιβλήθηκε του Βρετανού, πρώην Νο1 τενίστα του κόσμου, με 6-4, 6-2 και περιμένει πλέον να αντιμετωπίσει στους “32” τον Πέδρο Μαρτίνεζ, ο οποίος απέκλεισε με 7-6(2), 6-2 τον Κριστιάν Γκαρίν.

Την 14η νίκη του μέσα στο 2022 πέτυχε ο Νο2 της

παγκόσμιας κατάταξης, που είχε σε καταπληκτική ημέρα το σερβίς του και δεν άφησε τον Μάρεϊ να φτάσει καν σε break point, σε ολόκληρο το ματς!

Κερδίζοντας 38/50 πόντους πίσω από το σερβίς του, ο Μεντβέντεφ έφτασε στην ελεγχόμενη επικράτηση, “σπάζοντας” τρεις φορές το σερβίς του 34χρονου αντιπάλου του (μέτρησε 3/6 break points).

Ο Μάρεϊ ήταν σε κακή κατάσταση, πέρασε μόλις 51% του 1ου σερβίς του και δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Νο1 seeded του ταμπλό, στην 2η ever μεταξύ τους μονομαχία, μετά από αυτήν στο Μπρίσμπεϊν της Αυστραλίας, το 2019 (και τότε νικητής ο Ρώσος με 2-0).

Ένας άλλος Ρώσος, ο Κάρεν Χατσάνοφ, Νο25 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, δεν τα πήγε το ίδιο καλά με τον Μεντβέντεφ. Ο 25χρονος έπεσε θύμα έκπληξης και τέθηκε εκτός Miami Masters από τον 2ο γύρο.

“Δράστης”, ο Αμερικανός, Τόμι Πολ, που τον κέρδισε με 6-4, 3-6, 7-6(3) μετά από δυο ώρες και 27 λεπτά. Ο Πολ (Νο37), στην επόμενη φάση του θεσμού θα παίξει με τον πρωταθλητή της περασμένης εβδομάδας στην Καλιφόρνια, Τέιλορ Φριτς, που κέρδισε δύσκολα τον Μιχαήλ Κουκούσκιν (Νο159) με 6-3, 5-7, 6-3.

MIAMI OPEN DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-6h)

The post Κέρδισε το ντέρμπι με τον Μάρεϊ ο Μεντβέντεφ (vids) appeared first on Tennis24.